Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Transformacja węglowa: Najważniejsze to ochronić miejsca pracy

Transformacja węglowa: Najważniejsze to ochronić miejsca pracy

Problem to okazja w przebraniu – mówili prelegenci podczas wczorajszej 33. Konferencji Energetycznej EuroPower & OZE Power. A tym problemem okazuje się sprawiedliwa transformacja regionów węglowych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Najwięcej węgla w Europie

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do Polski mają trafić ponad cztery miliardy euro. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej ze stycznia 2020 roku, wsparcie otrzyma 14 podregionów węglowych. Żaden z krajów unijnych nie ma aż tyle węgla w swoim miksie energetycznym, więc wyzwanie jest ogromne. Tym bardziej, że Polska ma problem z realizacją wyzwań, które dotychczas podjęła, a co dopiero z przyszłymi zobowiązaniami.

Konkretne pieniądze

Doktor Anna Sobczak, koordynator komisji odpowiadającej za politykę energetyczną UE pochwaliła trzy regiony, z którymi współpracuje w ramach europejskiej inicjatywy regionów polskiej transformacji (śląski, dolnośląski i wielkopolski – przyp. red.). Współpraca ta polega na przygotowaniu planów wspomnianych obszarów do całkowitej zmiany, nie tylko na poziomie gospodarczym, ale także społecznym. Podkreślała, że jest to proces niełatwy, a pieniądze z funduszu skierowane są na łagodne przejście.

– Nie było dotychczas konkretnego wsparcia dla transformacji węglowej. Teraz mamy konkretne pieniądze. Dopiero teraz zobaczymy konkretne rezultaty projektów przygotowanych w ramach sprawiedliwej transformacjitłumaczyła Sobczak. 

Śląskie planuje być zielone

Obecni na konferencji przedstawiciele dwóch regionów, biorących udział w inicjatywie, zgodnie przyznali, że największym wyzwaniem jest zapewnienie nowych miejsc pracy. Warto przypomnieć, że w wyniku transformacji zlikwidowane zostanie ponad 100 tys. miejsc pracy. 

Chcemy, by nikt nie został pominięty w tym procesie przekonywał Dariusz Stankiewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – W ramach strategii wytycznych zmian dla województwa śląskiego, <<Zielone śląskie 2030>> mamy terytorialny plan sprawiedliwej transformacji. Jesteśmy na finiszu konsultacji środowiskowych – tłumaczył Stankiewicz.

Konin chce nowej tożsamości

Maciej Sytek, Prezes Zarządu, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, który reprezentował Zarząd Województwa Wielkopolskiego, mówił wprost. Potrzebne są nowe miejsca pracy i to natychmiast. Likwidacja dwóch zakładów w 2021 i 2022 wymusza zapewnienie godnych warunków mieszkańcom Dolnego Śląska. 

Mówimy ludziom, którzy kiedyś byli traktowani z szacunkiem ze względu na zawód, jaki wykonują, że teraz są już niepotrzebni. Chodzi nie tylko o  miejsca pracy, ale o stworzenie nowej tożsamości regionu, tak by ludzie, którzy zmienią profesję byli dumni z tego, co robią wyjaśniał Sytek.

Ambicją Wielkopolski nie jest więc jedynie zapewnienie nowych miejsc pracy, ale pełna transformacja w region, dostarczający nowoczesnej energii. W planach jest produkcja wodoru i pójście w kierunku elektromobilności. W ramach Wielkopolskiej Doliny Energii już poszukiwani są inwestorzy, którzy wesprą region w budowaniu jego nowej tożsamości. 

Samorządy pod naciskiem

Choć transformacja sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem, dodatkową trudnością okazują się wymagania względem samorządów.

– Mamy szereg wymagań dla samorządów, tymczasem brakuje krajowej wizji. Są pieniądze, ale nie wiadomo, jak je dobrze wykorzystać – przekonywała Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierowniczka projektu Elektroenergetyki z Forum Energii.

Patryk Białas, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum przyznał, że samo przekonanie ludzi do nowych technologii jest ogromnym problemem. Zmiany budzą sprzeciw społeczny, ludzie protestują przeciwko czemuś, czego nie rozumieją. Dlatego właśnie rozmowy i konsultacje społeczne odegrają znaczącą rolę w transformacji.

W konferencji udział wzięli:

  • Michał Hetmański, Prezes Zarządu, Instrat
  • Patryk Białas, Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
  • Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Kierowniczka projektu Elektroenergetyka, Forum Energii
  • dr Anna Sobczak, Policy Coordinator (DG ENER) for Coal Regions in Transition within Just Transition, European Commission
  • Maciej Sytek, Prezes Zarządu, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej
  • Dariusz Stankiewicz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Fot. materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.