Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekogroszek przed sądem

coal

Ekogroszek przed sądem

Choć nazwa “ekogroszek” może wywoływać skojarzenia z przyrodą i ekologią, w rzeczywistości budzi kontrowersje i sprzeciw. To wprowadzanie ludzi w błąd – podaje fundacja Client Earth, która złożyła pozew przeciwko jednemu z producentów tego rodzaju węgla w kraju.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czysty węgiel? To oksymoron

Fundacja wzywa firmę do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych oraz zmiany nazwy, ponieważ przedrostek “eko” bywa dziś kojarzony raczej z ekologią, a nie z ekonomią. Spalanie węgla nie jest przyjazne dla środowiska – podaje fundacja. Celem złożonego pozwu jest nie tylko zmiana nazwy produktu, ale i publikacja oświadczenia o stosowaniu greenwashingu oraz zapłata 1500 zł na rzecz Białowieskiego Parku Narodowego. 

Greenwashing w kolorze czarnym

Fundacja Client Earth od dawna przyglądała się wyjątkowemu przypadkowi, jakim jest ekogroszek na polskim rynku. Efektem obserwacji tego, jak reklama produktu wpływa na reakcję klientów, jest pozew, który kilka dni temu złożono do Sądu Okręgowego w Warszawie. Kancelaria reprezentująca fundację oparła się na przepisach Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Pozew jest częścią rozpoczętej w styczniu kampanii społecznej o nazwie „Czysty węgiel nie istnieje”.

Od stycznia publikujemy liczne dowody na to, że węgiel – nawet ten z przedrostkiem „eko” – nie  jest czystym paliwem, a w związku z tym nazywanie go ekologicznym jest nieuprawnione. Dziś robimy następny krok i składamy pozew, który – w co wierzymy – przyczyni się do wyeliminowania  praktyki greenwashingu wśród producentów i dystrybutorów węglamówi mec. Kamila Drzewicka. 

Wprowadzanie w błąd oraz zakłamywanie rzeczywistej formy produktu – to jedne z zarzutów, które warszawska fundacja zamieściła w pozwie. Dodatkowo jednemu z producentów ekogroszku zarzuca się, że mylące są także grafiki na opakowaniach produktu. Ekogroszek, choć ma kolor czarny bywa pakowany w zielone, kolorowe opakowania z motywami drzew i przyrody. Jednak z ekologią produkt ten nie ma nic wspólnego. 

Nie eko

Węgiel nie jest ekologicznym paliwem, a odejście od niego jest dzisiaj nadrzędnym celem praktycznie na całym świecie. Podczas spalania węgla do środowiska przenikają szkodliwe związki, m.in. benzopireny, a także dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, pyły oraz metale ciężkie (kadm, ołów, rtęć).

źródło: materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.