Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Portugalia staje się czwartym krajem w Europie, który całkowicie eliminuje węgiel

porto

Portugalia staje się czwartym krajem w Europie, który całkowicie eliminuje węgiel

Portugalia jest na dobrej drodze, aby odejść od węgla jeszcze w tym roku. W kraju pozostała tylko jedna aktywna elektrownia, która wkrótce także ma zostać zamknięta.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wczoraj w nocy (14 stycznia) Portugalia pożegnała się z przedostatnią działającą w kraju elektrownią węglową. Sines przestała działać o północy. I chociaż portugalska spółka energetyczna EDP ogłosiła decyzję o zamknięciu elektrowni węglowej do 2023 roku, to zrezygnowała z węgla o dwa lata wcześniej, niż zakładano. Sines generowała około 1296 MW energii. Ostatnią elektrownię Pego planuje się zamknąć w listopadzie.

Portugalia korzysta z OZE

Decyzja grupy EDP to część ogólnego planu dekarbonizacji. Strategia obejmuje rezygnację z węgla na rzecz wykorzystania potencjału źródeł energii odnawialnej. Przyspieszenie decyzji o zamknięciu elektrowni Sines to według EDP naturalna konsekwencja europejskiego procesu transformacji energetycznej. Grupa podała w oświadczeniu, że kładzie nacisk na OZE i ogranicza emisję dwutlenku węgla, która wywołuje niepożądane zmiany klimatu.

Kolejne neutralne państwo Europy

Portugalia obrała ambitny cel dekarbonizacji i podobnie jak inne trzy państwa Europy wyeliminuje całkowicie węgiel, który służy do produkcji energii elektrycznej. Pierwsza na mapie neutralności była Belgia (2016), a następnie (2020) Szwecja i Austria. Dyrektorka kampanii pozarządowej organizacji Beyond Coal skomentowała posunięcie Portugalczyków:

W ciągu czterech lat Portugalia przeszła od opracowania strategii odejścia od węgla do konkretów. Sines wyłączono wcześniej, niż oczekiwano. To szybka reakcja kraju, który chce korzystać z odnawialnych źródeł energii powiedziała Kathrin Gutmann, dyrektorka kampanii w Europe Beyond Coal.

Kathrin Gutmann dostrzegła też, że kraje takie jak Polska, Czechy i Niemcy, które zobowiązały się do odejścia od węgla, ale dopiero do 2030 roku, tak czy inaczej będą musiały nadrobić swoje zaległości. Przesuwanie decyzji i ich realizacja nie służą nikomu – komentuje Beyond Coal. W kampanii pochwalono za to zamknięcie elektrowni Sines, która miała odpowiadać za średnio 12% całkowitych emisji gazów cieplarnianych w Portugalii.

Oczekuje się, że w ślad Portugalii pójdą niedługo inne unijne kraje i do 2025 roku z węgla zrezygnują także: Francja (2022), Słowacja (2023), Wielka Brytania (2024), Irlandia (2025), która jest członkiem Unii, ale poza  Układem z Schengen, i Włochy (2025), podano w Europe Beyond Coal.

źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.