Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie raport o globalnej energetyce i dążeniu do neutralności klimatycznej

globe

Powstanie raport o globalnej energetyce i dążeniu do neutralności klimatycznej

International Energy Agency (IEA) opracowuje pionierską mapę neutralności klimatycznej dla globalnego sektora energetycznego. Czy nie jest jednak za późno na wydanie tego tak potrzebnego światu raportu o klimacie i potencjale energii odnawialnej?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zdążyć przed COP26

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) zajęła się przygotowaniem pierwszego na świecie, kompleksowego planu działania globalnego sektora energetycznego, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Organizacja chce zakończyć opracowywanie pomocnego raportu przed Szczytem Klimatycznym COP26 Climate Summit W tym roku odbędzie się on w Glasgow w Szkocji, pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i będzie trwał od 1 do 12 listopada. 

Mapa z drogowskazami

Świeżo ogłoszony raport ma być zatytułowany „Światową mapą osiągania zerowej emisji do 2050 roku” i będzie określać potrzeby rządów, przedsiębiorstw, inwestorów i obywateli, aby z łatwością mogli zdekarbonizować sektor energetyczny. Już dzisiaj wiadomo, że tempo przemiany poszczególnych państw nie jest jednakowe z rozmaitych względów, m.in. gospodarczych, ekonomicznych, czy przez wzgląd na brak motywacji. Dlatego w raporcie autorzy przyjrzą się wielu obszarom, aby przeanalizować złożony sektor światowej energetyki.

Przedstawienie planu dekarbonizacji

Zgodnie z ustaleniami porozumienia paryskiego, rządy krajów członkowskich są zobowiązane do przedstawienia własnych planów, zmierzających do osiągnięcia neutralności. W najbliższych miesiącach mają ogłosić, jakie ustalenia zapadły na poszczególnym szczeblu krajowym. Raport IEA ma być pomocny w tym procesie.

Energia, która napędza nasze codzienne życie i światowe gospodarki, jest również źródłem trzech czwartych globalnych emisji. Oznacza to, że wyzwanie klimatyczne jest zasadniczo wyzwaniem energetycznym powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA i zaznaczył, że wzmożone działania muszą być podjęte już w tym roku.

Ponadto IEA powołała nową komisję nazwaną Our Inclusive Energy Future. Ma ona przyglądać się sprawiedliwej transformacji i zachęcać do podejmowania wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Posiedzeniom Komisji ma przewodniczyć duński minister ds. energii, klimatu i usług użyteczności publicznej Dan Jørgensen. 

Paliwa kopalne do odstawki, ale czemu dopiero teraz?

To pierwszy taki raport MAE, która spotkała się w przeszłości z krytyką za pomijanie kwestii odnawialnych źródeł energii w prognozach dotyczących redukcji emisji. Kelly Trout, reprezentujący jeden z programów w kampanii Oil Change International, stwierdził, że wydanie mapy neutralności klimatycznej w tym roku jest zdecydowanie przesunięte w czasie i powinno odbyć się to dużo wcześniej, ze szczególnym uwzględnieniem wycofania paliw kopalnych.

Dr Fatih Birol przewiduje, że kraje otrzymają rekompensaty, stymulujące gospodarki po globalnym kryzysie. Ma nadzieję, że zastrzyk gotówki zostanie przeznaczony na najważniejszy cel – energetykę odnawialną, transformację tego sektora i ochronę środowiska.

Polska należy do MAE od 2008 roku i była ostatnim krajem, który do tej pory dołączył do grupy.

źródło: businessgreen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.