Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biokominek – urok kominka nawet w bloku

Biokominek – urok kominka nawet w bloku

Kominki ekologiczne, czyli inaczej biokominki, to szansa na cieszenie się zaletami kominków, z których do tej pory mogli korzystać jedynie właściciele domków. To także doskonała alternatywa dla kominka tradycyjnego.

Reklama

Urok kominków jest niepodważalny. Pozytywnie wpływają one nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale także na panujący w nich komfort termiczny. Poza tym dzięki nim chwile relaksu w domowym zaciszu są bezcenne – patrzenie się na żywy ogień ma w sobie coś magicznego. Ale zejdźmy na ziemię i dokładniej przyjrzyjmy się fenomenowi biokominków. 

Biokominek – czym właściwie jest

glowne 20210904110541 pexels photo 6530542.jpeg
Relaks przy biokominku

Biokominek, jak sama nazwa wskazuje, należy do urządzeń ekologicznych. A to dlatego, że używane do niego biopaliwo w postaci płynnej (lub takie w postaci żelu) i spalanie go emituje parę wodną i śladowe ilości dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych czynników, znacząco wpływających na degradację środowiska. Wspomniane wcześniej paliwo jest pochodzenia roślinnego, a dodatkowo używając biokominka, można dodać różnego rodzaju olejków aromatycznych, co znakomicie wpłynie na nasze samopoczucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zafundować sobie w domu seans aromaterapii. W końcu ekologiczne kominki to brak popiołu i dymu, który w przypadku tradycyjnych kominków często osadza się na ścianach.

Instalacja takiego kominka nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, dlatego też może być on montowany w dowolnym pomieszczeniu – nie tylko w domkach, ale i w mieszkaniu blokach. Trzeba jedynie zadbać o to, by miejsce, w którym jest kominek, było regularnie wietrzone. Istotne jest także to, że ekologiczny kominek jest w pełni bezpieczny i wykonany z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, dlatego bez obaw można z niego korzystać w swoim domu czy mieszkaniu.

Biokominki wolnostojące – wygoda aranżacji

Biokominki wolnostojące, czyli takie, które nie wymagają zabudowy, gwarantują dużą dowolność w ich ustawieniu i brak montażu – w przeciwieństwie do ograniczonych opcji, jakie pod tym względem prezentuje tradycyjny kominek. Taki kominek może stać w każdym miejscu salonu czy innego pomieszczenia. Dziś biokominki ustawia się często w sypialniach, łazienkach, na tarasie, w ogrodzie – w tym przypadku trzeba sprawdzić, czy kominek, który chcemy zakupić, może być używany na zewnątrz. 

Biokominki wolnostojące są dostępne w różnych rozmiarach i mają różne wzornictwo – od tradycyjnego i klasycznego po bardziej awangardowe czy też industrialne. Z tego też powodu można je bez problemu dopasować do stylu danego pomieszczenia i do jego metrażu. Co ciekawe, producenci mają w swojej ofercie także bardzo małe biokominki, które da się ustawić na szafce czy stoliku. Taki element aranżacyjny na pewno pozytywnie wpłynie na wystrój pomieszczenia i doda mu odpowiedniego klimatu. Ceny biokominków są bardzo zróżnicowane – zależą od ich wielkości i materiałów, z jakich są wykonane. 

Biokominki wiszące i biokominki narożne

Biokomonki to nie tylko opcja tych wolnostojących, to także biokominki do zabudowy. Można je wbudować w meble – wykonane z odpornych na ciepło materiałów – dzięki czemu wszystkie elementy stworzą spójną całość. Taki biokominek można również umieścić we wnęce ściany (na wzór kominków tradycyjnych). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są  biokominki narożne do zabudowy – otwarte z co najmniej dwóch stron. Zajmują one bardzo mało miejsca, gdyż są przystosowane do wmontowania ich w narożnik pomieszczenia – to rozwiązanie bardzo minimalistyczne, które znakomicie nadaje się do wnętrz nowoczesnych. Takie są też biokominki wiszące, dzięki którym także możemy zaoszczędzić dużo miejsca, ponieważ montuje się je na ścianie.

Biokominek to rozwiązanie, które nie tylko pozytywnie wpłynie na aranżację mieszkania, ale i na nasze samopoczucie – dom będzie prawdziwą strefą odpoczynku i relaksu po dniu pełnym wyzwań.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.