Polska Jak Polacy opłacą rachunki? Enea podnosi ceny prądu 20 września 2021 Polska Jak Polacy opłacą rachunki? Enea podnosi ceny prądu 20 września 2021 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Firma Enea planuje podnieść koszty energii do nawet 40%! Tą niekorzystną dla klientów informacją podzielił się prezes spółki Paweł Szczeszek w zeszły piątek. Do tego dochodzą podwyżki za wywóz śmieci, gaz i wodę. Jak Polacy opłacą przyszłoroczne rachunki? Reklama Wzrost kosztów energii Wzrost cen energii elektrycznej spowodowany jest w dużej mierze gwałtownym wzrostem cen za handel emisjami CO2. Jeszcze w sierpniu tego roku koszt ten wynosił 56 euro za jednostkę, natomiast w tym miesiącu osiągnął rekordową wartość 60 euro. Obecne notowania giełdowe energii elektrycznej są wyjątkowo wysokie. Szacuje się, że miesięczny koszt rachunku za prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym wzrośnie aż o kilkadziesiąt złotych. – Hipotetycznie, gdyby taryfa wzrosła o 40%, to rachunek wzrósłby o 20%. Z wypowiedzi medialnych wynika, że trudno będzie uzyskać taki wzrost, rzędu 40 %, a nie ukrywam, że blisko tej wartości wzrostem bylibyśmy zainteresowani – mówi prezes spółki Enea Paweł Szczeszek. Więcej o rosnących cenach energii w Europie przeczytasz w naszym artykule: Ceny energii elektrycznej w Europie osiągnęły rekordowe poziomy Czy jesteśmy w stanie uniknąć podwyżek? Pomimo inwestycji w odnawialne źródła energii, ciężko jest całkowicie uniknąć się rosnących cen rachunków. – To oczywiście byłoby bardzo trudne, nawet jeśli inwestowalibyśmy więcej w energetykę odnawialną, to wystarczy, że popatrzymy na Niemcy czy Francję tam ceny energii również są ekstremalnie wysokie. – mówił dziennikarz i ekonomista z portalu Wysokie Napięcie w programie Dzień dobry TVN – Kiedyś uniezależnimy się od paliw kopalnych i te wahania nie będą już miały znaczenia, dziś jeszcze musimy przejść przez ten okres przejściowy. Według dziennikarza jedynymi działaniami, jakie możemy podjąć w tej sytuacji to mniejsze zużywanie energii w gospodarstwie domowym oraz zmiana taryfy na sprzedaż energii, co może wygenerować oszczędności. W programie dziennikarze zaproponowali również kilka „trików” pozwalających nieco zmniejszyć miesięczny rachunek, zasugerowali, by wlewać mniej wody podczas korzystania z czajnika, czy unikać “wietrzenia lodówki”. Całość spotkania można obejrzeć poniżej: https://dziendobry.tvn.pl/gorace-tematy/podwyzki-cen-pradu-ile-zaplacimy-od-stycznia-2022-roku-5415321 Czy będą rządowe rekompensaty? Rządzący co prawda wspomnieli o planowanych rekompensatach za rosnące ceny rachunków, jednak wielu specjalistów sceptycznie podchodzi do przedstawianych obietnic. – W Ministerstwie Klimatu cały czas trwają prace nad projektem ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu. Chodzi tu przede wszystkim o Polaków, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej. Jednak nie jest to jeszcze przekute w konkretne rozwiązania ustawowe – komentował w Radiu ZET Radosław Fogiel. Źródło: RadioZet, Dzień dobry TVN, money.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.