Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak Polacy opłacą rachunki? Enea podnosi ceny prądu

Jak Polacy opłacą rachunki? Enea podnosi ceny prądu

Firma Enea planuje podnieść koszty energii do nawet 40%! Tą niekorzystną dla klientów informacją podzielił się prezes spółki Paweł Szczeszek w zeszły piątek. Do tego dochodzą podwyżki za wywóz śmieci, gaz i wodę. Jak Polacy opłacą przyszłoroczne rachunki?

BANER MOBILEB1
Reklama

Wzrost kosztów energii

Wzrost cen energii elektrycznej spowodowany jest w dużej mierze gwałtownym wzrostem cen za  handel emisjami CO2. Jeszcze w sierpniu tego roku koszt ten wynosił 56 euro za jednostkę, natomiast w tym miesiącu osiągnął rekordową wartość 60 euro. Obecne notowania giełdowe energii elektrycznej są wyjątkowo wysokie.

Szacuje się, że miesięczny koszt rachunku za prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym wzrośnie aż o kilkadziesiąt złotych.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Hipotetycznie, gdyby taryfa wzrosła o 40%, to rachunek wzrósłby o 20%. Z wypowiedzi medialnych wynika, że trudno będzie uzyskać taki wzrost, rzędu 40 %, a nie ukrywam, że blisko tej wartości wzrostem bylibyśmy zainteresowani – mówi prezes spółki Enea Paweł Szczeszek.

Więcej o rosnących cenach energii w Europie przeczytasz w naszym artykule:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Czy jesteśmy w stanie uniknąć podwyżek?

Pomimo inwestycji w odnawialne źródła energii, ciężko jest całkowicie uniknąć się rosnących cen rachunków.

– To oczywiście byłoby bardzo trudne, nawet jeśli inwestowalibyśmy więcej w energetykę odnawialną, to wystarczy, że popatrzymy na Niemcy czy Francję  tam ceny energii również są ekstremalnie wysokie. – mówił dziennikarz i ekonomista z portalu Wysokie Napięcie w programie Dzień dobry TVN – Kiedyś uniezależnimy się od paliw kopalnych i te wahania nie będą już miały znaczenia, dziś jeszcze musimy przejść przez ten okres przejściowy.

Według dziennikarza jedynymi działaniami, jakie możemy podjąć w tej sytuacji to mniejsze zużywanie energii w gospodarstwie domowym oraz zmiana taryfy na sprzedaż energii, co może wygenerować oszczędności.

W programie dziennikarze zaproponowali również kilka „trików” pozwalających nieco zmniejszyć miesięczny rachunek, zasugerowali, by wlewać mniej wody podczas korzystania z czajnika, czy unikać “wietrzenia lodówki”. Całość spotkania można obejrzeć poniżej:

https://dziendobry.tvn.pl/gorace-tematy/podwyzki-cen-pradu-ile-zaplacimy-od-stycznia-2022-roku-5415321

Czy będą rządowe rekompensaty?

Rządzący co prawda wspomnieli o planowanych rekompensatach za rosnące ceny rachunków, jednak wielu specjalistów sceptycznie podchodzi do przedstawianych obietnic.

– W Ministerstwie Klimatu cały czas trwają prace nad projektem ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu. Chodzi tu przede wszystkim o Polaków, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej. Jednak nie jest to jeszcze przekute w konkretne rozwiązania ustawowekomentował w Radiu ZET Radosław Fogiel.

Źródło: RadioZet, Dzień dobry TVN, money.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.