Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele słoneczne nad kanałami mogą zaoszczędzić wodę w Polsce

Panele słoneczne nad kanałami mogą zaoszczędzić wodę w Polsce

Panele słoneczne nad kanałami zapewniają cień przed upałami i ograniczają parowanie wody. Pomysł zrodził się w Indiach, teraz korzysta z niego m.in. Kalifornia. Dlaczego potrzebujemy tego rozwiązania w Polsce?

Reklama

Panele słoneczne nad kanałami

Dzięki temu rozwiązaniu można nie tylko wytwarzać duże ilości zielonej energii, lecz także zaoszczędzić powierzchnię. Badacze z Indii odkryli, że woda płynąca pod panelami również je chłodzi, zapobiegając przegrzaniu i powodując średni wzrost wydajności o 2-5%.

Teraz Kalifornia dostrzega korzyści płynące z kilku udanych instalacji kanałów w Indiach. Dzięki największej na świecie sieci kanałów irygacyjnych i 290 słonecznym dniom w roku, Kalifornia ma wyjątkową szansę, aby złagodzić własne poważne niedobory wody.

Zobacz, jak wprowadza się to rozwiązanie w Kalifornii:

Uniwersytet Kalifornijski w Santa Cruz zbadał tę metodę pod kątem zastosowania w Kalifornii. Jakie rezultaty przyniosło badanie?

Kanały i fotowoltaka – duet idealny

Kalifornijscy naukowcy oszacowali, że oprócz generowania zielonej energii, Kalifornia zaoszczędziłaby nawet 238 mld litrów wody rocznie (63,5 mld galonów) przed odparowaniem do atmosfery. To bardzo ważne w kontekście kurczących się zasobów wody w USA.

Co więcej, stan używa pomp wodnych napędzanych olejem napędowym do stymulowania przepływu kanałów. Teraz można wymienić je na 15-20 generatorów energii słonecznej.

Dodatkowo, brak światła i obniżona temperatura wody powodują, że w kanałach nie rozwijają się bakterie i komary, które niektórych państwach są źródłami malarii. Co więcej, zadaszenie odcina dostęp światła do kanałów, co sprawia, że nie zarastają roślinami. Dzięki temu, że nie trzeba usuwać roślinności, ogranicza się koszty utrzymania kanałów.

Dlaczego panele słoneczne nad kanałami to potrzebne rozwiązanie także w Polsce?

Zasoby wody w Polsce

Nasz kraj skorzystałby z kanałów przykrytych fotowoltaiką nie tylko ze względu na dużą ilość czystej energii odnawialnej. Polska i Czechy należą do krajów lądowych Unii Europejskiej z najmniejszymi zasobami wody słodkiej.

Zasoby określane są za pomocą współczynnika dostępności wody. W naszym kraju wynosi on około 1600 m³ na jednego mieszkańca w ciągu roku, a w UE 4500 m³. Na świecie współczynnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi 6000 m3 na jednego mieszkańca.

Kanały solarne mogłyby uzupełniać polskie zbiorniki retencyjne. Chcesz wiedzieć więcej o sytuacji zasobów wodnych w Polsce? Zobacz artykuł:

Źródło: solaraquagrid.com, goodnewsnetwork.org, solaron.am

Fot. główna: Projekt Nexus/Panele fotowoltaiczne nad kanałem/Solar Aquagrid

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.