Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cena węgla w czerwcu 2022 roku jest już nawet trzy razy większa na składach niż u producenta. Co dalej?

Cena węgla w czerwcu 2022 roku

Cena węgla w czerwcu 2022 roku jest już nawet trzy razy większa na składach niż u producenta. Co dalej?

Cena węgla w czerwcu 2022 roku wynosi u pośredników nawet trzy razy więcej niż w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Przyczyną jest niedobór surowca wywołany embargiem na węgiel z Rosji. Sprzedawcy węgla ostrzegają, że Polacy zaczną palić w piecach śmieciami, co przyczyni się do dramatycznego pogorszenia jakości powietrza.

Reklama

Cena węgla w czerwcu 2022 roku

Chociaż cena węgla w czerwcu 2022 roku wynosi powyżej 1 tys. zł za tonę w sklepie Polskiej Grupy Górniczej, to na składach trzeba za zapłacić niego nawet trzy razy tyle. Embargo na surowiec z Rosji przyczyniło się do niedoboru węgla w Polsce. Ten dostępny w sklepie PGG znika błyskawicznie i często wystawiany jest po cenach wielokrotnie większych.

Łukasz Horbacz, Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla Polskiego przekonywał w jednym z wywiadów, że utrzymanie składu węgla dla sprzedawcy, który sprzedawał 100 ton surowca miesięcznie jest trudne bez podniesienia ceny, jeśli w obecnej sytuacji dysponuje przykładowo jedynie 30 tonami.

Co gorsze, już teraz sprzedawcy surowca ostrzegają, że ceny węgla i jego niedobór surowca mogą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy zaczną palić śmieciami.

Czy Polacy zaczną palić śmieciami?

Cena węgla może doprowadzić do dramatycznej sytuacji, o której pisze IGSPW:

Trudno oczekiwać od ludzi, że wydadzą na ogrzewanie więcej niż zarabiają, albo że będą dobrowolnie zamarzać w swoich domach. Jedyną tanią i powszechnie dostępną alternatywą jaka pozostała milionom Polaków są śmieci i ludzie już dzisiaj mówią wprost, że nie będą mieli innego wyjścia jak śmieci te spalać.

Internetowe fora i grupy w mediach społecznościowych zapełniły się w ostatnim czasie pytaniami o to, czym ogrzewać swój dom w dzisiejszych czasach? Wśród odpowiedzi przeważają te o plastikowych butelkach, oponach, starych olejach samochodowych itp. Straszne, ale prawdziwe! czytamy na stronie Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla Polskiego.

W obliczu sytuacji na rynku, oprócz dywersyfikacji źródeł energii, czy chociażby obniżki VATu na węgiel i drewno, Polska powinna postawić także na alternatywne źródła ogrzewania. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, w które bardzo mocno inwestują obecnie Niemcy:

źródło: polski-wegiel.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.