Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie panel wiatrowy, który jest ogrodzeniem. Polacy z nagrodą 300 tys. zł

Pierwszy na świecie panel wiatrowy, który jest ogrodzeniem. Polacy z nagrodą 300 tys. zł

Pierwszy na świecie panel wiatrowy, który jest ogrodzeniem. Polacy z nagrodą 300 tys. zł

Startup „Panel Wiatrowy” powstał w celu stworzenia następnej generacji lądowych turbin wiatrowych, wykraczającej poza obecnie znane technologie wytwarzania energii z wiatru. Za swoje osiągnięcie twórcy zajęli II miejsce w konkursie organizowanym przez ING Polska i zdobyli 300 tys. zł.

Reklama

Panel wiatrowy

Panel wiatrowy to system turbin, który efektywnie wytwarza energię elektryczną z dominujących w Europie wiatrów o niskiej prędkości. Działa w niemal każdym miejscu – zarówno w obszarze zurbanizowanym, jak i pozamiejskim. Dzięki estetycznej formie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, krajobraz i środowisko naturalne. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu, ma przyczynić się do decentralizacji sieci energetycznej, przyspieszenia elektryfikacji transportu drogowego i redukcji smogu w miastach.

28 czerwca 2022 roku projekt zajął drugie miejsce w finale programu grantowego banku ING Polska.

Mam nadzieję, że wsparcie w naszym konkursie to kopniak, który stworzy z Was wielki, w pełni skalowalny produkt czyniący nasz świat choć trochę lepszy. Duma i gratulacje!!!napisał wówczas na swoim profilu na Facebooku Dr Maciej Kawecki, członek kapituły konkursu.

Trochę więcej o samym projekcie

Panele wiatrowe tworzone są w dwóch neutralnych dla krajobrazu kolorach: czarny i szary. Produkt ma mieć kilka wariantów wysokości: 1, 2 oraz 4 metry. Długość instalacji będzie dobierana według indywidualnych potrzeb klienta.

Panel wiatrowy
Panel wiatrowy, źródło: facebook.com/vindpanel

Jakie są zastosowania panelu wiatrowego?

  • przydomowy panel wiatrowy jako konstrukcja wolnostojąca na terenie prywatnej posesji,
  • ogrodzenie prywatnej posesji z domem (płot),
  • instalacje na biurowcach, piętrowych budynkach mieszkalnych, magazynach i halach produkcyjnych,
  • ogrodzenie strefy przemysłowej, parkingów ,
  • instalacje na wiaduktach, mostach,
  • ogrodzenie portu lotniczego; dodatkowe instalacje wzdłuż pasów startowych,
  • instalacje lub ogrodzenie wzdłuż autostrady, drogi ekspresowej, linii kolejowej,
  • ogrodzenie farmy solarnej.

Wydajność i współpraca z PV

Jaka jest minimalna moc zainstalowana panelu wiatrowego? Przykłady:

  • ogrodzenie prywatnej posesji lub instalacja w koronie płaskiego dachu budynku o powierzchni 10 ar (1000 m2) – 40 kW,
  • ogrodzenie terenu przemysłowego o powierzchni 1 ha – 400 kW,
  • fragment ogrodzenia o długości 10 m. b. – 1 kW,
  • fragment ogrodzenia o długości 1000 m. b. – 100 kW,
  • ogrodzenie po obu stronach autostrady o długości 1 km – 200 kW.

Panel wiatrowy stanowi dobre uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej i tym samym pozwala na dywersyfikację produkcji energii z odnawialnych źródeł. Obie instalacje mogą być podłączone do jednego falownika, zajmują inną przestrzeń i nie przeszkadzają sobie wzajemnie.

Panel wiatrowy jest instalacją pionową, a panele fotowoltaiczne – poziomą. Tam gdzie zaczynają się wady fotowoltaiki, tam też zaczynają się zalety panelu wiatrowego, który może produkować energię elektryczną także w nocy i w dni pochmurne. Efektywność produkcji wzrasta w okresie zimowym, gdy roślinność nie jest tak bujna jak w lecie i przemieszczanie się mas powietrza jest łatwiejsze, co otwiera możliwość do efektywnego ogrzewania domu energią elektryczną.

Cena panelu wiatrowego dla klientów instytucjonalnych ma być porównywalna do instalacji fotowoltaicznych i siłowni wiatrowych o takiej samej wydajności.

Projekt został zainicjowany w 2018 roku w Opolu i współtworzy trzech specjalistów: Tomasz Gruszka, Rafał Juszko, Arkadiusz Zemlak.

źródło i zdj. główne – facebook.com/vindpanel

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.