Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hiszpański Stonehenge ponownie widoczny. To skutek wzrostu temperatur i suszy

Hiszpański Stonehenge ponownie widoczny. To skutek wzrostu temperatur i suszy

Tegoroczna susza jest jedną z największych w historii Hiszpanii, a jej skutki zaskakują coraz bardziej. W wyniku spadającego poziomu wód na terenie zbiornika Valdecañas ujawnił się prehistoryczny kamienny krąg Dolmen Guadalperal znany również jako hiszpański Stonehenge. 

Reklama

Hiszpański Stonehenge wyłonił się z wody

Hiszpania jest jednym z regionów, w których skutki tegorocznych upałów są katastrofalne, zwłaszcza dla rolnictwa i produkcji żywności. Jednak opadający poziom wód przyniósł ze sobą intrygujące odkrycia, a należy do nich prehistoryczny kamienny krąg Dolmen Guadalperal. 

Hiszpański Stonehenge znajduje się na obrzeżach El Gordo od kilku tysięcy lat. To duży obszar, na którym stoi około 150 kamieni, niektóre o wysokości ponad 1,5 metra, ułożonych w charakterystyczny kamienny krąg. Niektórzy archeolodzy twierdzą, że najstarsze z obiektów mogą mieć nawet pięć tysięcy lat. To oznacza, że hiszpański Dolmen Guadalperal może być znacznie starszy niż najbardziej popularny kamienny krąg, który znajduje się w Anglii. 

Po raz pierwszy został odkryty w 1926 roku przez niemieckiego archeologa Hugo Obermaiera. Niecałe czterdzieści lat później został zalany przez wodę z rozkazu hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco, co ukryło niesamowite miejsce przed ludzkim okiem. Od lat 60. XX wieku Dolmen Guadalperal był widoczny zaledwie cztery razy. W pełni obserwować można go było do tego roku tylko raz. 

mF8UT5f28OzyyeZQSphquhmD tIXhPVLXfMJ9cHtx9C67T62gVdLNOsiao AKgR51tcIwp49U6ThKcNFtnyZmDSir6Rtj DPa5xofM YcSLjR15hUIPDryedTycXdjkRfJiLu QbM4aWS0OhwQg6JTs
Fragmenty hiszpańskiego Stonehenge sfotografowane w 2012 roku. Źródło: Wikimedia Commons

Zmiany klimatu ujawniają historyczne cuda 

Nie ma wątpliwości co do tego, że ocieplający się klimat wpływa na częstsze i bardziej intensywne susze. Potwierdza to fakt, że wraz z globalnym wzrostem temperatur znacząco spada poziom wód, m. in. w zbiorniku Valdecañas położonym w Hiszpanii. 

Tego lata poziom wód spadł w sztucznym jeziorze spadł o 28%, odkrywając w pełni prehistoryczny kamienny krąg. Po raz pierwszy od momentu zalania Dolmen Guadalperal ukazał się w 2019 roku, kiedy Hiszpanię zalały dwie, rekordowe fale upałów w czerwcu i lipcu. 

cR NlzStbsbRgIoMNbISEwRC2TBaHMksnANH6jAlsfN rSutIM1sH3OQLmzB oy4nePdMfGYY7LQF0G0 iVXHdmQvdmeDqVXcOpn93XdwXRLIDHm9OKP3CJKVFlUe8DHWeo c vIyTk9VUfpkVumRc
YOr fFN 0eOakEQzdMjOCCkg6rBv CERDW8ILra AQNE wE8cfxy qqdIOwasw0JC4 DXdlnEvPZyPWWN4L6gu7M3MKdmfXOE6fysZqDt44wS3GEjndvJ6OdRr2GRFGFf LKwXALoK27OO330Qz oFQ
Sztuczny zbiornik Valdecañas. Zdjęcia z 2013 i 2019 roku. Źródło: NASA

 

Najbardziej suche lato w historii 

Niewielkie opady w zimie, wysokie temperatury i powtarzające się fale upałów przyniosły prawdopodobnie jedną z największych suszy w historii Europy. Pod koniec lipca zbiorniki wody w całej Hiszpanii zmniejszyły się średnio do ok. 40% swojej pojemności. To odcięło setki mieszkańców od dostępu do wody pitnej. Naukowcy twierdzą, że do to najgorszy okres w historii Półwyspu Iberyjskiego od 1200 lat pod względem suszy.

Źródła: reuters.com, euronews.com, earthobservatory.nasa.gov, livescience.com

Fot. główna: earthobservatory.nasa.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.