Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekstremalne fale upałów doprowadziły już do ponad 1000 ofiar śmiertelnych 

Ekstremalne fale upałów doprowadziły już do ponad 1000 ofiar śmiertelnych 

Tropikalne upały, które nawiedziły Europę w drugiej połowie lipca br. doprowadziły już do wielu ofiar śmiertelnych. W samej Hiszpanii i Portugalii, gdzie odnotowano aktualny europejski rekord temperatury, zaraportowano ponad 1000 zgonów związanych z ostatnimi falami gorąca. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Fale upałów w Europie doprowadziły już do ponad 1000 ofiar śmiertelnych

Lipcowa fala upałów zbiera tragiczne żniwo. Jedne z najwcześniej dotkniętych krajów, Hiszpania oraz Portugalia, poinformowały o ponad 1000 ofiarach śmiertelnych związanych z wysokimi temperaturami w ciągu ostatniego tygodnia. 

Portugalskie Ministerstwo Zdrowia zaraportowało 659 zgonów w wyniku przekraczających normy upałów. Najwięcej ofiar odnotowano w czwartek 14.07, dzień po tym, jak odnotowano w Portugalii rekord temperatury, sięgający prawie 50℃

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Z kolei Instytut Zdrowia im. Carlosa III poinformował, że w dniach 11.07-17.07 ekstremalne upały doprowadziły do 664 śmierci. 

Aż 37% ofiar śmiertelnych związanych z anomaliami temperatury to wina zmian klimatu

WHO podaje, że w latach 2000-2016 liczba osób narażonych na fale upałów wzrosła o około 125 milionów. Według jednych z ostatnich badań opublikowanych na łamach The Lancet Planetary Health, ekstremalne upały mogą prowadzić do nawet 5 mln zgonów każdego roku. Jak wynika z innych badań aż 37% ofiar śmiertelnych spowodowanych anomaliami temperatury to przypadki związane z letnimi falami upałów, które można przypisać antropogenicznym zmianom klimatu. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Klimatolodzy podkreślają, że globalne ocieplenie ma wpływ na zintensyfikowanie skali i częstotliwości ekstremalnie wysokich temperatur, tak jak innych anomalii pogodowych np. susz, powodzi, huraganów i pożarów. 

Od połowy XIX wieku człowiek doprowadził do ogrzania planety o 1.1°C, a to nie koniec. Według ekspertów Met Office są coraz większe szanse, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu 5 lat. Prawdopodobieństwo, że w tym czasu padną kolejne rekordy temperatur wynosi aż 93%. 

Jak ekstremalne upały wpływają na ludzkie zdrowie?

Kiedy temperatury są wyższe, ludzkie serce pracuje znacznie intensywniej, aby szybciej rozprowadzić świeżą krew i schłodzić rozgrzane ciało. Długie i częste upały mogą przeciążyć zdolność organizmu do regulowania temperatury ciała, co z kolei prowadzi do zmęczenia, odwodnienia, niewydolności serca a nawet udaru cieplnego. 

Stres wywołany wysokimi temperaturami może wywołać bóle głowy, wymioty, zawroty i niskie ciśnienie krwi. Upały mają również negatywny wpływ na choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzycę. 

Najbardziej narażonymi grupami na pogorszenie stanu zdrowia w związku z falami upałów są osoby starsze, dzieci, a także kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. W szczególnej sytuacji znajdują się także mieszkańcy miast, gdzie tworzą się tzw. wyspy ciepła, które zwiększają poziom śmiertelności w wyniku upałów nawet o 14%. 

Źródła: reuters.com, apnews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.