Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pakistan: powódź zalała ⅓ kraju. To prawdopodobnie największa katastrofa tej dekady 

Pakistan: powódź zalała ⅓ kraju. To prawdopodobnie największa katastrofa tej dekady 

Życie 50 milionów osób jest zagrożone przez ogromne powodzie, które sprawiły, że ⅓ kraju położonego w południowej Azji znalazła się całkowicie pod wodą. Pakistan praktycznie zniknął z mapy – zamiast lądu na zdjęciach satelitarnych widać wielkie jezioro o szerokości 100 km. Jak doszło do tej katastrofy? 

Reklama

Tragiczna powódź w Pakistanie

Od czerwca Pakistan jest nieustannie zalewany przez monsunowe deszcze, które doprowadziły do przerażających i katastrofalnych w skutkach powodzi. Woda spustoszyła już tereny mierzone w dziesiątkach tysięcy kilometrów, dewastując domy, hodowle infrastrukturę i narażając życie 50 milionów osób

Dosłownie ⅓ Pakistanu jest aktualnie pod wodą, co przekracza każdą granicę, każdą normę, jaką widzieliśmy w przeszłościpowiedziała dla AFP minister klimatu Sherry Rehman

Pakistan mierzy się już z ósmym cyklem monsunów tego roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że na dzień 27. sierpnia spadło już prawie trzykrotnie więcej deszczu niż wynosi trzydziestoletnia średnia opadów. W niektórych regionach opady deszczu były o 500% większe niż zwykle. Stacje obserwacyjne odnotowują rekordy miesięcznych opadów, np. w Padidan w prowincji Sindh, gdzie zgłoszono 1228 mm deszczu (norma to 46 mm). A do końca ulewnego sezonu został jeszcze miesiąc. 

Pakistan nigdy nie widział nieprzerwanego cyklu monsunowych [deszczy – przyp. red.] takich jak ten. Osiem tygodni nieprzerwanych ulew pozostawiło ogromne połacie kraju pod wodą. To jest potop ze wszystkich stronpodsumowała pakistańska minister klimatu. 

Powódź w Pakistanie zmusiła do ucieczki 50 milionów osób

Skutki powodzi są tragiczne. Jak podaje South Asia Index, na dzień 29 sierpnia to już: 

  • 1350 ofiar śmiertelnych, 
  • 50 milionów przesiedlonych, 
  • 1 milion zniszczonych domów, 
  • ponad 220 zerwanych mostów. 

Minister spraw wewnętrznych Pakistanu Ahsan Iqbal powiedział, że straty ekonomiczne spowodowane falami powodzi wycenia się na 10 miliardów dolarów. Sytuacja zapowiada się znacznie gorzej niż podczas ostatniej, katastrofalnej powodzi w 2010 roku, która pochłonęła aż 2 tys. ofiar śmiertelnych. W związku z tym Pakistan wzywa do pomocy kraje lepiej rozwinięte, które ponoszą większą odpowiedzialność za zmiany klimatu oraz ich skutki. 

Pakistan przypomina wielkie jezioro

Najgorsza powódź dotknęła regiony leżące blisko Indusu przepływającego przez Pakistan, Indie oraz Chiny. Ulewne deszcze monsunowe doprowadziły do wylewu rzeki i jej dopływów. Średnia opadów w prowincjach Beludżystan i Sindh w ciągu ostatnich miesięcy przewyższyła pięciokrotnie średnią dla trzydziestu lat. Jak podaje krajowa agencja meteorologiczna, to regiony, gdzie opady monsunowe są zazwyczaj bardzo małe.

Zmiany klimatu przyczyną powodzi w Pakistanie?

Skala niszczycielskich powodzi, które zalały ⅓ Pakistanu to bezdyskusyjnie efekt zmian klimatycznych. Zwłaszcza, że z badań przeprowadzonych po ostatniej, katastrofalnej powodzi, która nawiedziła Pakistan w 2010 stwierdzono, że globalne ocieplenie było znaczącym czynnikiem wywołania tragedii. Inne badanie z 2021 roku udowodniło, że podnoszenie się temperatury globu ma wpływ na zintensyfikowanie sezonu monsunów w południowej Azji

Na każdy stopień ocieplenia, opady monsunowe prawdopodobnie wzrosną o około 5%wytłumaczyła główna autorka Anja Katzenberger z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) i Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium (LMU)

Jak podaje NASA, na skalę tegorocznych powodzi miały również wpływ ogromne roztopy lodowców. Pakistan to kraj z jedną największych pokryw lodowych poza biegunami polarnymi. Zmiany klimatu i wywołane nimi ostatnie fale upałów doprowadziły do dramatycznego topnienia lodu. 

ONZ zbiera 160 milionów dolarów na pomoc dla osób dotkniętych powodziami 

Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z Pakistanem ogłosiły zbiórkę w wysokości 160 milionów dolarów, której celem jest pomoc dla poszkodowanych powodziami. Pieniądze mają być przeznaczone na zapewnienie żywności, wody pitnej, opieki medycznej i wszystkich innych potrzeb.

Przestańmy lunatykować w stronę destrukcji naszej planety przez zmiany klimatu. Dzisiaj to Pakistan. Jutro może być nim twój krajzaapelował António Guterres, sekretarz generalny ONZ

Agencja ONZ ostrzega przed okrutnymi skutkami ogromnych powodzi, które znacząco wpłyną na sytuację uchodźczą, opiekę zdrowotną czy sytuację szczepień. 

Od wczesnych fal upałów do tragicznych powodzi 

Jeszcze kilka miesięcy temu Pakistan mierzył się z rekordowo wczesną falą upałów. Już w marcu temperatury przekroczyły normę o 10°C, dobijając do 50°C w kwietniu. Upał nie odpuszczał nawet w nocy. Po zachodzie słońca termometry wciąż nie pokazywały mniej niż 30°C. Był to najcieplejszy marzec od 120 lat

Z tego powodu eksperci obawiali się tragicznej w skutkach suszy. Jednak w dobie kryzysu klimatycznego, przyszłość staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Sytuacja w Pakistanie w 2022 roku to tragiczna opowieść o skutkach zmian klimatu, które prowadzą od jednego ekstremum do następnego. Pakistan znajduje się w położeniu szczególnie narażonym na zmiany klimatu. Od okresu preindustrialnego średnia temperatura wzrosła tam już o 1,6°C. 

Pakistan, który ma znikomy wkład w ogólny ślad węglowy, nadal znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, które są narażone na zmiany klimatu, a także na związane z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe, których doświadczamy od początku tego roku, takie jak fale upałów, pożary lasów, liczne powodzie lodowcowe, a teraz te katastrofalne powodzie monsunowe. 

Źródła: earthobservatory.nasa.gov, public.wmo.int, cnn.com, reuters.com, theguardian.com, apnews.com, bbc.com

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.