Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Eko przystanki w Polsce. Czym się wyróżniają?

Eko przystanki w Polsce. Czym się wyróżniają?

W Warszawie oddano do użytku kolejny eko przystanek w Polsce. Wiata wyróżnia się zielonym dachem i energooszczędnym oświetleniem. To już setna taka konstrukcja w naszym kraju.

Reklama

100 eko przystanków AMS w Polsce 

W Warszawie stanął 50. eko przystanek. To także 100. tego typu wiata w Polsce. Konstrukcja stanęła dzięki współpracy AMS, Arla Foods i Samorządu Warszawy. 

Czym wyróżniają się eko przystanki? Umożliwiają redukcję śladu węglowego, retencję wody, ochronę bioróżnorodności. Do tej pory w 100. wiat tego typu w Polscy przyczyniły się do:

• zmniejszenia emisji CO2 o 73 tony, 

• zatrzymania w mieście 1034 hektolitrów wody deszczowej, 

• stworzenia 1102 m2 bezpiecznej powierzchni dla ptaków.

Eko przystanki AMS to największy tego typu system w Europie Środkowo-Wschodniej. Według badania SW Research „EKObarometr” 65% ankietowanych uważa, że zielone dachy na budynkach i przystankach mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu zieleni w miastach. 

– Idea smart city to fundament naszych działań, nie tylko w teorii, lecz również w praktyce. W ramach prośrodowiskowej modernizacji systemu mebli miejskich łączymy rozwiązania reklamowe z duchem ekologii. Aktywizujemy lokalne społeczności, samorządy i biznes, podkreślając, jak ważne są wspólne działania, dające realny wpływ na otaczającą rzeczywistość i poprawiające komfort życia w mieście mówi Marek Kuzaka, prezes AMS. 

– Co ważne, wiaty warszawskie powstały w ramach największego na polskim rynku, wielokrotnie nagradzanego, projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To optymalny sposób na realizację zadań publicznych bez zaangażowania nawet złotówki z budżetu samorządu dodaje.

W mieście potrzebna jest bioróżnorodność

Spadek populacji owadów negatywnie wpływa na ludzi, ptaki i rośliny. Owady zapylające są szczególnie ważne dla odpowiedniego funkcjonowania zielonych przestrzeni miast. Niestety mają coraz mniej naturalnych siedlisk i kryjówek. 

Zielone dachy przystanków wspierają bioróżnorodność w mieście, tworząc habitaty dla dzikiej przyrody w mieście. Dachy rozchodnikowe mogą stanowić siedliska dla małych zwierząt, owadów i ptaków, wspierając lokalną różnorodność biologiczną. Ponadto rośliny te wyróżnia długi okres kwitnienia i wysoka klasa miododajności – cały system zapewnia 108 000 godzin „stołówki” dla pszczół, motyli i innych bardzo potrzebnych w środowisku miejskim owadów.

Według szacunków Fundacji Szklane Pułapki, na świecie kolizje ze szkłem są drugą najczęściej występującą przyczyną śmierci ptaków związaną z działalnością człowieka (pierwszą jest utrata siedlisk). Dzięki wsparciu i konsultacjom z Fundacją, EKO wiaty AMS są przyjazne dla ptaków. Kropki nadrukowane na szybach przystanków są widoczne dla ptaków, co zapobiega ich kolizjom z wiatą. Zastosowany wzór został wybrany w oparciu o wiele badań i konsultacji. 100 EKO wiat to 1102 m2 bezpiecznej powierzchni dla ptaków w mieście.

Źródło i fot. główne : informacja prasowa AMS

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.