Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowoczesne smart city, czyli jak tworzyć ekologiczną przestrzeń miejską

Nowoczesne smart city, czyli jak tworzyć ekologiczną przestrzeń miejską

Na ulice wielkich metropolii coraz częściej wkracza zieleń! A wszystko dzięki ekologicznym meblom miejskim zaaranżowanym tak, aby współgrać z przestrzenią. Zielone dachy przystanków, słupy solarne, budki dla ptaków na nośnikach reklamowych. To naturalny kierunek rozwoju miast w duchu smart city. Firmą, która zapoczątkowała zieloną transformację na ulicach polskich miast jest AMS, lider reklamy out-of-home.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama
eko wiata ams w warszawie 8

Reklama miejska bez zaśmiecania

Nadmiar szyldów reklamowych, rozrzucone ulotki, niepotrzebnie powielane plakaty to obraz wielu polskich miast. Na firmie jaką jest AMS, będącej liderem reklamy zewnętrznej w Polsce spoczywa szczególny obowiązek wsparcia zasady #paperless. Ograniczenie przez nią produkcji papierowych materiałów promocyjnych sprawia ogromną różnicę! Dlatego podjęto szereg kroków, aby wspierać ekomarketing. Jedną z nich jest całkowita rezygnacja z materiałów pijarowych w formie papierowej. Wszystkie są rozsyłane drogą elektroniczną i zawarte są w sieci. 

eko wiata ams w warszawie 31

AMS idąc krok dalej w walce o los planety postanowił, że będzie regularnie wspierał inicjatywy ekologiczne. Dlatego został sponsorem konferencji Carbon Footprint Summit 2020, której głównym tematem będą sposoby ograniczania śladu węglowego. Więcej o konferencji dowiecie się tutaj:

https://carbonfootprint2020.com/pl/

Ekologiczne meble miejskie

Kreatywne materiały promocyjne mogą przybierać różne formy. Znane zkrajów zachodnich rozwiązania reklamowe w duchu ekologii, AMS wprowadza w Polsce konsekwentnie od kilku lat. I w taki właśnie sposób możemy nacieszyć oczy oryginalnymi eko-wiatami na miejskich przystankach.

eko wiata ams w warszawie 1

Pierwszy zielony dach na wiacie przystankowej powstał w Warszawie w 2019 roku i nosi nazwę „Przystanek Wolność”. Z czasem eko-wiaty pojawiły się w innych miejscach stolicy, stając się coraz przyjaźniejsze dla środowiska. Przykładem może być ta na Żoliborzu, na której nie tylko posadzono rośliny, ale również dostosowano ją do ptasich potrzeb.

eko wiata ams w warszawie 12 1

Działania AMS aktywnie wspiera fundacja Szklane Pułapki.

Nie tylko Warszawa może cieszyć się swoimi dziewięcioma metrami kwadratowymi soczystej zieleni na jednej wiacie. Podobne eko-wiaty pojawiły się również w Poznaniu oraz Krakowie.

eko wiata ams w warszawie 3 1

Zalety tych konstrukcji są niepodważalne. Zielone dachy magazynują wodę deszczową, obniżają zanieczyszczenie powietrza (wchłaniają pyły zawieszone) oraz redukują emisję CO2. Dodatkowym atutem jest regulacja temperatury na przystankach, często mocno wyeksponowanych na słońce, które wytwarzają przyjemny chłód oczekującym na autobus.

Nie tylko wiaty posiadają przyjazną dla ptaków infrastrukturę. Na nośnikach AMS pojawiły się budki przeznaczone przede wszystkim dla jerzyków, gdzie mogą uwić gniazdo lub schronić się przed ulicznym zgiełkiem.

ptaki 2 e1598520129900 800x480 1

Słupy solarne symbolem transformacji energetycznej

Po trwających kilka lat testach AMS wprowadził również wyjątkowe słupy ogłoszeniowe zasilane fotowoltaiką. Nowoczesna technologia idzie w parze z atrakcyjnym, iście futurystycznym wyglądem. Sieć słupów działających z użyciem energii słonecznej pozwoliła zaoszczędzić już 2,4 MWh!

ekologiczny slup solarny ams e1562666713222 uai 750x750 1

Nagrody za zielone inicjatywy

Ekologiczne działania AMS są nie tylko publicznie zauważone, ale również szeroko doceniane. Z inicjatywy firmy w 2018 roku powstał projekt “Zielone przystanki” w Krakowie. Przy wiatach posadzono żywe rośliny, które wzbogacały krajobraz i cieszyły oko, ale też stanowiły swoisty filtr smogowy. To ważne w mieście uznawanym za najbardziej zanieczyszczone w Polsce.

„Zielone przystanki” w Krakowie wpisują się w trend, jaki chcielibyśmy – zarówno jako firma, jak i mieszkańcy miast – widywać w przestrzeni publicznej jak najczęściej – mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu AMS. – Nasza propozycja łączy prosty, ale zarazem efektowny design, nowoczesną stylizację oraz niezwykle ważny obecnie aspekt proekologiczny – zadaniem nowych instalacji będzie pochłanianie pyłów –dodaje Gołębiowska.

Projekt zdobył SREBRO w konkursie Innovation 2019.

eko wiata ams w warszawie 21

Z uwagą będziemy śledzić dalsze działania firmy podejmowane z troską o miejski ekokrajobraz.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.