Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Po co nam tlen? Te argumenty mogą cię zaskoczyć

Po co nam tlen? Te argumenty mogą cię zaskoczyć

Tlen jest podstawą życia nie tylko ludzi, ale i zwierząt i roślin. A co by było, gdyby go na chwilę na świecie zabrakło?

Reklama

Tlen, czyli ozon, który nas chroni

Tlen to nie tylko cząsteczki, którymi oddychamy (O2). W jego skład wchodzi również ozon (O3), który jest niezwykle ważny dla człowieka. Dlaczego?

Gdyby na moment na świecie nie było tlenu, ludzie przebywający na zewnątrz zostaliby bardzo mocno poparzeni. O3 bowiem by także zabrakło, które stanowi warstwę ozonową, która filtruje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV-B i UV-C) ze Słońca. Oprócz ludzi, wyginęłoby wiele gatunków zwierząt i roślin.

Promieniowanie UV-B i UV-C jest w stanie uszkodzić DNA organizmów żywych, w tym ludzi. Zniknięcie warstwy ozonowej zwiększyłoby ryzyko uszkodzeń genetycznych i mutacji, co mogłoby prowadzić do różnych chorób genetycznych, a także osłabiłoby naszą odporność.

Nasze uszy potrzebują tlenu

Brak tlenu na świecie doprowadziłby do nagłego skoku ciśnienia atmosferycznego. W rezultacie miałoby to katastrofalne skutki dla … naszych uszów. Z jakiego powodu?

Ludzkie uszy nie byłyby w stanie się zaadoptować do takiej sytuacji, a to skutkowałoby ich eksplozją. Według naukowców bez tlenu ciśnienie na Ziemi można by porównać do tego, które panuje 2 tys. metrów pod wodą.

Bez aut spalinowych i samolotów

Tlen umożliwia także poruszanie się pojazdom napędzanym silnikami spalinowymi. W przypadku jego braku zabrakłoby ognia, który jest nierozłączny z procesem spalania w napędach benzynowych.

Źródło: interia

Fot. canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.