1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W USA powstaje największy obiekt bezpośredniego wychwytywania CO2, który będzie usuwać 5 mln ton dwutlenku węgla rocznie

W USA powstaje największy obiekt bezpośredniego wychwytywania CO2, który będzie usuwać 5 mln ton dwutlenku węgla rocznie

Bison to gigantyczny projekt bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza, realizowany przez amerykańską firmę CarbonCapture. Obiekt ma usuwać 5 milionów ton dwutlenku węgla rocznie do 2030 roku, czyli ponad 100 razy więcej niż dotychczas planowany największy tego typu projekt na świecie. To pierwszy raz, kiedy technologia Direct Air Capture jest wspierana przez rząd USA. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Gigantyczny obiekt wychwytywania CO2 usunie miliony ton dwutlenku węgla 

Projekt Bison jest oparty o technologię Direct Air Capture, która polega na bezpośrednim wychwytywaniu CO2 prosto z atmosfery. Jak to działa?

Wentylator zasysa powietrze, gdzie przechodzi ono przez cienką warstwę z tworzywa sztucznego, pokrytą wodorotlenkiem potasu. Ten związek chemiczny wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, przekształcając go w sól węglanową, a następnie w gaz. W takiej postaci węgiel składowany jest pod ziemią w położonych głęboko formacjach geologicznych. 

Projekt Bison ma składać się z małych, składanych modułów otwartych, co umożliwia lepszą kontrolę nad produkcją, zmniejszenie kosztów produkcji, szybkie wdrażanie i rozbudowywanie projektu. Cały system ma zostać zelektryfikowany, aby zmniejszyć ślad węglowy. 

czv 6ZmlwyQM2uQboPgD9MPUGEIzTb9c bLe8bXkiNDyIsQdyG4BdW p4lwycB4bL3W8hGzaohmDfUroA8XJF3uCYPDurCEBRCbGPZkUglMPsqc0f G6u WrAELzq2YSmHwkbr67s4rXCT bsMuyWD8dWUnaPa84ONzn9pgQ0 2 0BHJv KKnP9Slg
System modułów otwartych DAC zaprojektowanych przez CarbonCapture. Źródło: CarbonCapture

Pierwsze elementy instalacji mają zostać uruchomione pod koniec 2023 roku. System będzie rozbudowywany etapowo, aby do końca dekady móc wychwytywać 5 milionów ton rocznie CO2 z atmosfery. Projekt Bison ma powstać w Wyoming, stanie w USA, którego gospodarka była mocno oparta na paliwach kopalnych. 

Projekt uzyskał rządowe wsparcie 

Realizację Projektu Bison przyspieszyła ostatnio przyjęta przez Kongres ustawa Inflation Reduction Act. Zgodnie z decyzją na cel zielonej transformacji oraz walki ze zmianami klimatu zostanie przeznaczonych 370 mld dolarów. Eksperci branżowi uważają, że to przełomowy moment dla rozwijającego się przemysłu DAC. 

6QlWI0OGlFfG02li ve yTRRZHt 6K3qjMCAABwXOS0e7ReD0kiF4DDbDONIf ks2HwPOOduJ4eqeA8eWyYM2pJj0rCWJpg26gz97R6fMTmbyMtuTPcuLP01e LIBQNqPbqHqM1VOTxgQW2wq L6FpHgX5V26uJ1DZ5WKufOKXuFbOtKlcRq6R5Uqw
Montaż modułów CarbonCapture. Źródło: CarbonCapture

Wraz z uchwaleniem ustawy o redukcji inflacji (IRA), zwiększaniem się ilości firm, które poszukują wysokiej jakości kredytów na usuwanie dwutlenku węgla i przełomową tanią technologią, mamy teraz składniki potrzebne do skalowania DAC do poziomu megaton przed końcem tej dekadypowiedział dla Reuters Adrian  Corless, dyrektor generalny CarbonCapture. 

W zeszłym roku CarbonCapture uzyskał finansowanie w wysokości 35 mln dolarów. 

CarbonCapture będzie pochłaniać 100 razy więcej CO2 niż Climeworks

Plany CarbonCapture zdecydowanie przebijają ambicję Climeworks, właściciela obecnie największej instalacji do bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza. Niedawno firma rozpoczęła budowę kolejnego projektu. 

Zakład “Mammoth” ma składać się z 80 bloków wentylatorów i filtrów, za pomocą których pochłaniany będzie dwutlenek węgla, aby następnie zmagazynować go pod ziemią. W tej dziedzinie Climeworks nawiązał współpracę z islandzkim startupem Carbfix, który zajmuje się zamienianiem CO2 w węgiel. Obiekt ma być zasilany energią geotermalną i pochłaniać do 36 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Projekt Bison będzie pochłaniać go ponad 100 razy więcej. 

Czy wychwytywanie CO2 z powietrza ma sens? 

Wg. niektórych analiz technologia bezpośredniego wychwycenia całej emisji CO2 z atmosfery wymagałaby prawie tyle samo energii, ile zapewniły wszystkie paliwa kopalne, które doprowadziły do globalnego ocieplenia.

Zwolennicy, w tym Międzynarodowa Agencja Energii, uważają natomiast wychwytywanie za niezbędne do osiągnięcia zerowej emisji netto. Takie technologie mogłyby opierać się przecież na odnawialnych źródłach energii… i to już się dzieje. Według nowego raportu IPCC  wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla (ang. mają odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej świata. 

Źródła: carboncapture.com, euronews.com, reuters.com

Fot. główna: carboncapture.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.