Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny pionierem energii odnawialnej. 230 GW mocy z OZE w Państwie Środka do końca roku

Chiny pionierem energii odnawialnej. 230 GW mocy z OZE w Państwie Środka do końca roku

Chiny pionierem energii odnawialnej. 230 GW mocy z OZE w Państwie Środka do końca roku

Zgodnie z przewidywaniami globalnej grupy badawczej i konsultingowej Wood Mackenzie, Chiny w 2023 roku zainstalują 230 GW mocy w fotowoltaice i elektrowniach wiatrowych. Osiągnięcie tego wyniku tylko umacnia pozycję Państwa Środka jako globalnego lidera OZE.

Reklama

Imponujący wynik Państwa Środka. Chiny absolutnie poza zasięgiem konkurencji

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) Chiny wyprzedziły Europę pod względem mocy z OZE już w 2015 roku. Od tego momentu kraj ten tylko umacniał swoją pozycję lidera. Zgodnie z przewidywaniami Wood Mackenzie, w 2023 roku Państwo Środka zainstaluje aż 230 GW nowych energii odnawialnych.

– W 2020 roku Chiny ogłosiły swój cel neutralności węglowej do 2060 roku i od tamtej pory po cichu reorganizują cały swój system energetyczny w celu wsparcia szybkiej elektryfikacji i rozwoju źródeł odnawialnych. Biorąc pod uwagę pandemię COVID-19, która zdominowała ostatnie trzy lata, postęp jaki uczyniły Chiny naprawdę robi wrażenie – mówi Alex Whitworth, wiceszef Wood Mackenzie, kierujący badaniami nad regionem Azji i Pacyfiku.

Chiny wyprzedzają znacząco inne regiony i kraje. Druga w rankingu Europa zainstalowała w tym roku zaledwie 75 GW energii odnawialnej, a USA – zaledwie 40 GW. Chiny nie muszą się również mierzyć z masą problemów, które występują na rynkach krajów zachodu. W Europie koszty sprzętu OZE rosną, w Chinach stale maleją. Krajowi temu udało się również w ubiegłym roku ustalić preferencyjne taryfy gwarantowane na projekty energii odnawialnej, co zaoszczędziło rządowi w Pekinie setki miliardów w subsydiach.

1000 km linii energetycznych za prawie pół biliona dolarów

Chiny w latach 2021-2025 planują wydać 455 miliardów dolarów amerykańskich na rozwój sieci elektrycznej. To 60% więcej niż w poprzedniej dekadzie. Dzięki tej inwestycji powstanie ponad 1000 km linii, a projekt już pozwolił na podłączenie do sieci 100 GW energii odnawialnej w środkowej części Chin.

Ten imponujący sukces jest więc efektem konsekwentnej polityki pekińskiego rządu, ale również wielkich inwestycji. Bardziej scentralizowane niż w krajach zachodu sterowanie gospodarką może być tutaj kluczem, chociaż należy przypomnieć, że Chiny nawet z pełną kontrolą rządu nad energetyką nie byłyby w stanie tak skutecznie przeprowadzić tej transformacji gdyby nie olbrzymie środki finansowe.

soze Infografika blog 3

Oczywiście Chińczykom nadal zarzuca się olbrzymie wykorzystanie węgla w energetyce. Aktualnie w Państwie Środka nadal powstaje tyle tego typu obiektów, że ich łączna moc to ponad 200 GW. A mówimy tu tylko o elektrowniach powstających, a nie już działających. Zużycie węgla jednak nadal spada – w ostatnich pięciu latach z 65% do 55%. Spadek ten został w ok. 80% wynagrodzony przez OZE, pozostałą część pokryły głównie elektrownie jądrowe.

– Czytaj także: Pierwsza farma perowskitowa na świecie otwarta w Chinach. To część większego projektu

Źródła: woodmac.com, asian-power.com

Fot. Bing, Canva (purple_queue)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.