Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Będzie kolejna polska elektrownia jądrowa. PGE PAK otrzymała decyzję zasadniczą

Będzie kolejna polska elektrownia jądrowa. PGE PAK otrzymała decyzję zasadniczą

Będzie kolejna polska elektrownia jądrowa. PGE PAK otrzymała decyzję zasadniczą

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

“Tania i czysta energia” – energia jądrowa w Wielkopolsce z decyzją zasadniczą

Złożony przez PGE PAK Energia Jądrowa wniosek zawierał najważniejsze informacje dotyczące planowanej elektrowni budowanej w sprawdzonej i bezpiecznej technologii APR1400. Zgodnie z planem dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW dostarczą rocznie 22 TWh energii, co odpowiada 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

– Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa funkcjonowania państwa, a wobec wyzwań związanych z transformacją energetyczną tylko energetyka jądrowa może tu zapewnić w najbliższych latach twarde i stabilne podstawy. Nie tylko jeśli chodzi o sam dostęp do taniej i czystej energii, ale też szeroko rozumiany rozwój gospodarczy kraju. Realizacja projektu, jaki PGE PAK Energia Jądrowa chce realizować wspólnie ze stroną koreańską w Pątnowie, doskonale wpisuje się w plany, jakie ma rząd w tym zakresie. Wydanie dla tego projektu decyzji zasadniczej to zaś potwierdza. Mam więc nadzieję, że dalszej realizacji tego projektu nic ani nie wstrzyma, ani nie uniemożliwi – powiedział Jacek Sasin, były Minister Aktywów Państwowych.

– Decyzja zasadnicza jest kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam przejść do kolejnych etapów inwestycji. Otrzymaliśmy ją w niespełna 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego. W przypadku tak dużej inwestycji to bardzo dobry wynik. To także dowód zaangażowania i dobrej współpracy wszystkich partnerów w projekcie oraz potwierdzenie, że ambitny plan uruchomienia pierwszego bloku elektrowni do 2035 jest bardzo realny – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Elektrownia zapewni odbiorcom tanią i czystą energię, a Polsce, wraz ze źródłami OZE, bezpieczeństwo i niezależność energetyczną – dodaje Dąbrowski.

Coraz więcej atomu na Wisłą. Polacy są na tak

Decyzja MKiŚ pozwala PGE PAK Energia Jądrowa przejść do kolejnego etapu realizacji inwestycji, jakimi są m.in. badania środowiskowe i lokalizacyjne, przygotowanie studium wykonalności projektu oraz kontynuacja rozmów na temat finansowania inwestycji. 

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie. PGE PAK Energia Jądrowa S.A. reprezentuje polską stronę we wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

– Cieszę się, że dzięki uzyskaniu decyzji zasadniczej będziemy mogli kontynuować prace nad projektem budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie. Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas Polaków – bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat – powiedział Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa.

Inwestycja PGE PAK to oczywiście niejedyny projekt budowy elektrowni jądrowej nad Wisłą. Od kilku lat trwają również starania o budowę podobnego obiektu w Lubiatowie-Kopalinie (woj. pomorskie). W ostatnich tygodniach inwestycja ta otrzymała decyzję środowiskową, a także decyzję lokalizacyjną. Za inwestycję odpowiedzialna jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Pierwszy z blok na Pomorzu ma ruszyć w 2033 roku. Plany PGE PAK dotyczące uruchomienia obiektu w Pątnowie w 2035 są więc dosyć ambitne, biorąc pod uwagę, że obiekt nie ma jeszcze wydanych decyzji środowiskowej czy lokalizacyjnej.

Jak wskazują najnowsze badania, w przeciągu ostatnich dwóch lat poparcie dla budowy elektrowni atomowej znacząco w Polsce wzrosło. Wg United Surveys aż 85% Polaków chce kontynuowania przez kolejny rząd tej inwestycji. IBRiS podaje, że powstania bloków jądrowych w kraju chce aż 85,7% badanych. CBOS podaje tu wynik 75%, najwyższy w historii prowadzenia tego typu badań przez centrum (czyli od 1987 roku). Co ciekawe, badanie CBOS-u obala również osławioną zasadę “Nie na moim podwórku”, wedle której stosunek do budowy elektrowni jądrowej zmienia się na negatywny, gdy taka inwestycja ma powstać w okolicy miejsca zamieszkania danej osoby. Jeszcze w maju 2021 aż 64% badanych stwierdziło, że gdyby reaktory miały powstać w pobliżu ich domu, byliby przeciwni budowie. W listopadzie 2022 było to już zaledwie 34%, za to 54% zadeklarowało, że opowiedziałoby się za powstaniem elektrowni, nawet gdyby ta miała stanąć niedaleko ich miejsca zamieszkania.

– Więcej o poparciu Polaków dla atomu przeczytasz tu: Polacy jednak za atomem? Najnowsze sondaże nie pozostawiają złudzeń

Źródła: informacja prasowa – PGE PAK Energia Jądrowa

Fot. Canva (luctheo, KHUNKORN)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.