1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia jądrowa – jak działa i czy warto się jej bać

Elektrownia jądrowa – jak działa i czy warto się jej bać

Elektrownia jądrowa – jak działa i czy warto się jej bać

Polska Grupa Energetyczna PGE pracuje nad projektem budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Ma być to pierwsza taka elektrownia w Polsce. Warto, więc dowiedzieć się jak takie przedsięwzięcie działa i jakie są szanse na wybuch reaktora i wydostanie się promieniotwórczych pierwiastków, jak miało to miejsce w Czarnobylu czy Fukushimie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Działanie elektrowni jądrowej nie różni się zbytnio od działania elektrowni węglowych czy gazowych.  Główną różnicą jest ich rodzaj paleniska. Zamiast kotła na węgiel czy gaz, elektrownia jądrowa posiada reaktor jądrowy. Zaletą takich elektrowni jest fakt, że przy stosunkowo niewielkiej ilości paliwa jądrowego wytwarzana jest ogromna ilość energii. Najpopularniejsze są dwa reaktory jądrowe PWR i BWR: to one są brane pod uwagę przy ewentualnej budowie polskiej elektrowni jądrowej. Oba reaktory są reaktorami zbiornikowymi; PWR to reaktor wodno-ciśnieniowy, natomiast BWR to reaktor wodny wrzący.

Paliwem wykorzystywanym w reaktorach jądrowych jest najczęściej używany uran wzbogacony 235U.  Formowany jest on w pewnego rodzaju pastylki, które następnie są układane są w prętach paliwowych. Z kolei te pręty formowane są w kasety paliwowe, a następnie umieszczane w rdzeniu reaktora. Energię w tego typu elektrowni jądrowych uzyskuje się w wyniku rozszczepienia jąder uranu. Cała reakcja polega na podziale jądra uranu na dwie mniejsze części, zwane produktami rozszczepienia. Podczas tej reakcji wytwarza się ogromna ilość energii. Spowodowana jest ona różnicą, jaka powstaje między masą jądra przed rozczepieniem a masami produktów rozszczepienia. Surowcami z których wytwarzane jest paliwo jądrowe umieszczane w prętach paliwowych jest nie tylko uran, ale również pluton. On jednakże wykorzystywany na mniejszą skalę; wydobywa się go w kopalniach odkrywkowych oraz podziemnych. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zasoby uranu wystarczą jeszcze na 100-300 lat.

Serce elektrowni jądrowej, czyli reaktor, zamienia energię paliwa jądrowego na ciepło. Ciepło podgrzewa wodę do tego stopnia, że wydobywa się para wodna, która napędza turbinę. Turbina połączona jest z prądnicą, która produkuje energię elektryczną wysyłając ją do sieci energetycznej. Za utrzymanie odpowiedniego stanu w reaktorze odpowiedzialne są pręty bezpieczeństwa i pręty sterujące oraz kadra osób czuwających nad pracą reaktora oraz całej elektrowni.

Elektrownie jądrowe od zawsze budzą niepokój wśród ludzi. Są one jednak jednym z czystszych sposobów na produkcję energii, a równocześnie najbardziej wydajnym. Dwie największe tragedie w dziedzinie energetyki jądrowej wprawiły ludzi w strach na myśl o tym, że taka elektrownia mogłaby powstać w rejonie gdzie mieszkają. Warto jest zapoznać się  z przyczynami obu awarii i zastanowić się, czy jest się czego bać.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.