Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W jaki sposób zapobiegać smogowi – 3 praktyczne przykłady

W jaki sposób zapobiegać smogowi – 3 praktyczne przykłady

Chociaż ze smogiem walczymy od lat zarówno jako Polska, jak i Unia Europejska, to efekty tej walki nadal pozostają niesatysfakcjonujące, a nasz kraj nieustannie plasuje się na najwyższych miejscach rankingów państw o najgorszej jakości powietrza. Co sami możemy zrobić na co dzień, aby temu zaradzić? Tłumaczy ekspert Euros Energy.

Reklama

Nawet 1 stopień robi różnicę

Według danych Forum Energii, opracowanych na podstawie raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach – 2022” rocznie produkujemy ponad 27 mln ton CO2, ogrzewając mieszkania ciepłem systemowym. Zbyt wysoka temperatura w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla naszego zdrowia, domowego budżetu, jak i środowiska. Co istotne, zmniejszenie temperatury nawet o 1 stopień ma znaczenie – nie tylko dla planety, lecz także w kwestii wydatków na ogrzewanie.

Biorąc pod lupę temat ogrzewania mieszkań, warto także przed każdym sezonem zimowym upewnić się, że dom posiada dobrą izolację i nie tracić ciepła na co dzień z powodu źle domkniętych okien, zasłoniętych meblami kaloryferów czy suszenia na nich prania.

Środek transportu jaki wybierasz ma znaczenie

Tak jak opisywaliśmy w artykule na temat Stref Czystego Transportu, ogromny wpływ na zanieczyszczenie powietrza w mieście mają gazy spalinowe, uwalniane przez silniki spalinowe samochodów. Jeżeli to możliwe, postarajmy się ograniczyć korzystanie z samochodu na rzecz jazdy komunikacją publiczną. Dzięki temu możemy znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji do środowiska, a co za tym idzie, mieć realny wpływ na powstawanie smogu.

Choć całkowita rezygnacja z jazdy samochodem budzi sprzeciw i wydaje się trudna, nie musimy tego robić od razu. Wystarczy stopniowe odpuszczanie jazdy autem na rzecz transportu publicznego. Małe kroki budują nawyki i również one nie pozostają obojętne dla środowiska.

Działanie długofalowe

Wszystkie te działania, choć wydają się być jedynie kroplą w morzu, stanowią istotny element walki ze smogiem. Jednak aby na dobre zwalczyć problem zanieczyszczenia powietrza, potrzebujemy także większych rozwiązań systemowych. Obserwując mapę na platformie Airly, która na bieżąco gromadzi dane z sensorów jakości powietrza można zauważyć, że w rankingach najbardziej zanieczyszczonych okolic znajdują się nie tylko duże aglomeracje, lecz także mniejsze i średnie miejscowości. To może stanowić kolejny dowód na to, że źródłem wysokiej produkcji dwutlenku węgla do atmosfery są domowe instalacje grzewcze, które w Polsce w 66,2% (dane z raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach – 2022”, Forum Energii”) zasilane są węglem. Warto zaznaczyć, że jeśli przynajmniej połowa polskich gospodarstw domowych zdecydowałaby się na rezygnację z węgla, zmniejszylibyśmy emisję CO2 do atmosfery o 15 ton każdego roku.

Do walki o czyste powietrze i popularyzację odnawialnych źródeł energii stanęli polscy naukowcy, opracowując innowacyjny projekt jakim jest Ciepłownia Przyszłości. System Euros Energy opiera się na pompach ciepła, które w 100% zasilane są lokalnymi, odnawialnymi źródłami energii. 

– Rezygnacja z wysokoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak piece węglowe czy kominki na rzecz odnawialnych źródeł energii to realna szansa na prawdziwą transformację systemową, a co za tym idzie, dotrzymanie kroku europejskim sąsiadom w kwestii troski o środowisko. Wszystkie dane wskazują, że jest ona nam nie tylko potrzebna, lecz także konieczna – zaznacza Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. – Warto pamiętać, że na wyciągnięcie ręki mamy rozwiązania, które są nieemisyjne, jak np. gruntowe pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne – dodaje.

Źródło: informacja prasowa Briefme
Fot.: bing.com, Briefme

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.