Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PGE wyłączyła 50-letnie bloki węglowe Elektrowni Rybnik

PGE wyłączyła 50-letnie bloki węglowe Elektrowni Rybnik

Wraz z końcem 2023 roku PGE zakończyło eksploatację kolejnych dwóch węglowych bloków energetycznych Elektrowni w Rybniku. Zostaną zastąpione blokiem gazowym. 

Reklama

Służyły przez 50 lat

Kolejny krok transformacji energetycznej. Po 50 latach pracy, Polska Grupa Energetyczna wyłączyła bloki energetyczne nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, o czym poinformowano na oficjalnym profilu PGE na portalu X. Wcześniej, w 2021 roku, wyłączono bloki nr 1 i 2.

Elektrownia Rybnik należy dziś do grona czołowych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce. Plan jej budowy sięga roku 1966, a produkcja energii elektrycznej rozpoczęła się w niej w 1972 roku. Zamykane bloki 3 i 4 tej elektrowni przepracowały łącznie ponad 631 000 godzin, w sumie generując w tym czasie blisko 114 milionów megawatogodzin energii elektrycznej. 

Co w zamian?

Jak możemy wyczytać z komunikatu PGE, wyłączone bloki energetyczne mają być zastąpione blokiem gazowym i zostać przekazane do eksploatacji na koniec 2026 roku. 

– Wyłączenie starych bloków węglowych to element prowadzonej przez #PGE transformacji energetycznej i zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na nisko i zeroemisyjną. – zakomunikował prezes PGE, Wojciech Dąbrowski

Nowowybudowana jednostka ma za zadanie znacznie obniżyć emisję pyłów i tlenków siarki, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza w regionie. Ten największy w Polsce blok gazowo-parowy ma docelowo osiągnąć moc 882 MW. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 3 mld złotych netto.

Prezes PGE w wystosowanym komunikacie zwrócił również uwagę na to, że dzięki znacznemu spadkowi emisji CO2 ograniczony zostanie wpływ kosztów uprawnień do emisji CO2 na wytwarzanie energii. Nowa inwestycja ma także przyczynić się do wzmocnienia niezależności Polski i wpłynąć na większe bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zapewnić stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji.

Źródło tekstu i zdjęć: gkpge.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.