Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ruszył proces w sprawie masakry kormoranów. Tłumaczenie oskarżonych przyprawia o dreszcze

Ruszył proces w sprawie masakry kormoranów. Tłumaczenie oskarżonych przyprawia o dreszcze

29 lutego ruszył proces karny przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o dokonanie masakry kormoranów.

Reklama

Rozpoczął się proces karny

W czwartek, 29 lutego, przed Sądem Rejonowym w Żninie rozpoczął się proces karny przeciwko dwóm mężczyznom. Zostali oni oskarżeni o dokonanie masakry kormoranów przy jeziorze Tonowskim (powiat żniński, woj. kujawsko-pomorskie). Do zdarzenia doszło w kwietniu 2023 roku.

Zawiadomienie o przestępstwie złożyło Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Akt oskarżenia obejmuje przestępstwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt (znęcanie się i zabijanie ze szczególnym okrucieństwem) oraz art. 181 par. 1 i 2 Kodeksu karnego (zniszczenia w świecie zwierzęcym).

Brutalne morderstwo kilkuset kormoranów

Prokuratura oskarżyła mężczyzn o wspólne i w porozumieniu działanie ze szczególnym okrucieństwem. Korzystając z metalowych rur, mieli oni strącić z drzew ok. 110 gniazd kormorana. Łącznie, znajdowało się w nich kilkadziesiąt jaj oraz dodatkowo ok. 250-300 piskląt. Tym samym oskarżeni pozbawili młode możliwości dokarmiania przez rodziców. Część nich, po strąceniu, zdeptali.

– Każdego dnia od 13 lat zajmuję się sprawami dotyczącymi powodowania przez człowieka krzywdy wśród zwierząt. Ta jest jedną z najbardziej drastycznych, zarówno w mojej praktyce, jak i śmiem twierdzić – w ogóle w polskiej historii. Około 300 piskląt, miażdżonych, pozbawionych z obrażeniami wewnętrznymi na śmierć głodową, to prawdziwa masakra – skomentowała adwokatka Karolina Kuszlewicz.

kormoran2
Fot.: wdzydzkipark.pl

Mężczyźni przyznali się do winy. Ich tłumaczenie powoduje gęsią skórkę

Oskarżeni podczas przesłuchania już na pierwszej rozprawie przyznali się do dokonania zarzucanych im czynów. 

– Oskarżeni złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które z punktu widzenia masakry, dokonanej w tej sprawie, były dla nas nie do zaakceptowania. My jesteśmy w tym procesie po to, by twardo i jednoznacznie stać po stronie zwierząt i przyrody, a nie dogadywać się z tymi, którzy ten koszmar spowodowali – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Tłumaczenie mężczyzn wydaje się absurdalnie. Choć przyznali się do winy, próbowali usprawiedliwić się tym, że działali w afekcie, pod wpływem wzburzenia związanego z faktem, że kormorany wyjadają karpie z jeziora.

Kara więzienia 

W odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, prokuratura wskazała, że jej minimalnym warunkiem jest półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych. 

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, działająca w tej sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego, zapowiedziała, że będzie żądać jeszcze surowszej kary.

– Będziemy pilnować tego procesu i nie odpuścimy. Wiemy, że to nie pierwsze tego typu okrutne praktyki. Próby eksterminacji młodych piskląt czy fok zdarzały się już w różnych miejscach Polski w przeszłości – dodaje Radosław Ślusarczyk.

Kormorany znajdują się pod ochroną

Kormorany to ptaki wodne o masywnej budowie, zielonych oczach i ciemnym upierzeniu. Można je rozpoznać po długim dziobie i szyi, którą podczas odpoczynku układają w kształt litery “S”. 

W Polsce występują niemal przez cały rok, choć zimą głównie przebywają na terenach bliskich morza oraz przy ujściach dużych rzek. Bytują przy wodach zarówno słonych, jak i słodkich. Do życia potrzebują wody pełnej ryb, drzew oraz wysepek, na których mogą zakładać gniazda.

Kormorany są wyposażone w pióra, które wchłaniają wodę, zwiększając ich ciężar podczas nurkowania. Dzięki temu potrafią zanurkować na głębokość nawet dziewięciu metrów, aby zdobyć rybę. Te niezwykłe ptaki od lat znajdują się w Polsce pod ochroną i niestety, często niesłusznie obarczane są winą za zmniejszenie zasobów ryb w wodach.

kormoran1
Fot.: jestemnaptak.pl

Źródło: Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, jestemnaptak.pl

Fot.: canva.com/@gettyimages/@zimmytwss-images

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.