Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym. Kto otrzyma wsparcie?

Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym. Kto otrzyma wsparcie?

Andrzej Duda podpisał ustawę zaproponowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument wprowadza nowe świadczenie pieniężne – Bon energetyczny. Gwarantuje też dalsze mrożenie cen prądu, lecz na innym niż dotychczas poziomie.

Reklama

Ceny prądu zamrożone do końca roku

7 czerwca Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 roku o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. 

Nowo przyjęta ustawa przedłuża funkcjonowanie maksymalnej ceny prądu dla gospodarstw domowych. Wyniesie ona 500 zł/MWh bez względu na zużycie. Mechanizm będzie obowiązywał do końca drugiej połowy 2024 roku.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale), cena maksymalna za energię elektryczną w drugiej połowie 2024 wyniesie 693 zł/MWh.

Bon energetyczny wchodzi w życie

Sprawą, która wzbudza szczególne zainteresowanie jest wprowadzenie nowego świadczenia pieniężnego. Bon energetyczny jest skierowany do gospodarstw domowych o najniższych dochodach oraz tych zagrożonych ubóstwem energetycznym. Ministerstwo wyliczyło ich łącznie około 3,5 milionów.

W ramach tego jednorazowego świadczenia pieniężnego będą obowiązywały dwa progi dochodowe: do 2500 złotych dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 złotych na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Ustawa przewiduje:

  • 300 złotych dla gospodarstw jednoosobowych;
  • 400 złotych dla 2-3 osobowych;
  • 500 złotych dla 4-5 osobowych,
  • 600 złotych dla 6 osobowych oraz większych.

Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tak zwana zasada złotówka za złotówkę. W praktyce oznacza to, że jeżeli dane gospodarstwo przekroczy próg o złotówkę, to łączna kwota świadczeń, która mu przysługuje, o tyle też zostanie pomniejszona.

Kto otrzyma wyższe świadczenie?

Wysokość otrzymanego świadczenia jest uzależniona od liczby osób w danym gospodarstwie domowym. Im jest ich więcej, tym wyższa będzie kwota bonu.

Na większy zastrzyk środków mogą liczyć również te gospodarstwa, które używają energii elektrycznej do ogrzewania. Jak wylicza ministerstwo, jest ich zaledwie ok. 5%. Takim rodzinom przysługuje dwukrotność bonu, czyli od 600 do 1200 złotych. Jak wskazuje MKiŚ, wynika to z faktu ponoszenia przez nich najwyższych rachunków.

Źródło: gov.pl/klimat

Fot.: bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.