ABB zamyka dział falowników fotowoltaicznych

Grupa ABB poinformowała o likwidacji działu falowników fotowoltaicznych. Produkcja będzie kontynuowana przez włoską grupę FIMER. Przejście będzie kosztowało ABB 470 mln dolarów.

Szwajcarska spółka i grupa FIMER podpisały w lipcu tego roku porozumienie dotyczące przejęcia przez włoski koncern działu falowników fotowoltaicznych. Celem transakcji jest poprawa perspektywy działu oraz skoncentrowanie się na wzrostowych rynkach przez ABB. W opublikowanym przez ABB oświadczeniu czytamy, że wraz z FIMER rozpoczynają współpracę, która zagwarantuje “płynne przejście” klientów i pracowników. Nie zostało potwierdzone, czy wszyscy z 800 pracowników zachowają stanowiska.

Rzecznik ABB Daniel Smith przyznał, że spadek przychodów organizacji jest odzwierciedleniem globalnego spadku popytu na falowniki, ponieważ producenci z Chin wywołali presję cenową. Dodał, że: – ABB Electrification będzie kontynuować prace nad inteligentnymi budynkami zasilanymi PV, magazynowaniem energii i ładowaniem pojazdów elektrycznych.

FIMER otrzyma 75% z kwoty 430 mln dolarów w czasie od zawarcia umowy do 2025 r. oraz kolejne 40 mln dolarów w postaci kosztów wydzielenia. Umowa transakcyjna zostanie zakończona w I kwartale 2020 r. ABB zobowiązało się do oddania jednostki produkcyjnej zatrudniającej 800 osób w 30 krajach.