Tesli nie idzie z fotowoltaiką. Czas na powrót do leasingu

Zmiana modelu sprzedażowego instalacji fotowoltaicznych i powrót do leasingu to efekt coraz słabszych z kwartału na kwartał wyników sprzedaży Tesli w sektorze fotowoltaiki. Wprowadzenie opcji „Rent Solar” ogłosił na swoim profilu Elon Musk.

Póki co możliwość leasingu instalacji fotowoltaicznych nie obejmie wszystkich stanów USA. Na początek pojawi się w: Arizonie, Kalifornii, Massachusetts, Connecticut, New Jersey i w Nowym Meksyku. Tesla oferuje trzy podstawowe instalacje fotowoltaiczne o mocy 3,8 kW, 7,6 kW i 11,4 kW, które w opcji leasingowej będą się różnić cenowo – najmniejsza instalacja to koszt 65 dolarów miesięcznie, średnia – 130 dolarów, a największa 195 dolarów.

Musk zapowiada, że leasing instalacji fotowoltaicznej nie będzie wiązał się z długoterminową umową. Klienci będą z niego korzystać tak długo, jak będą opłacać swoją miesięczną stawkę. Dodatkowo z leasingu będą mogli zrezygnować w dowolnym momencie, ponosząc jednocześnie jednorazowy koszt demontażu instalacji fotowoltaicznej w wysokości 1,5 tys. dolarów.

Powrót Tesli do leasingu instalacji fotowoltaicznych to efekt słabnących z kwartału na kwartał wyników sprzedaży systemów PV. SolarCity przed przejęciem przez Teslę montował średnio w ciągu trzech miesięcy ponad 200 MW instalacji. Ostatnie wyniki Tesli to mniej niż 30 MW uzyskane za pomocą „tradycyjnego” modelu sprzedaży, bez opcji leasingowej.

Cena instalacji fotowoltaicznej od Tesli w USA zależna jest od stanu, w którym mieszka klient oraz przysługujących tam ulg. Ponadto Amerykanie do końca tego roku mogą skorzystać z rządowej ulgi podatkowej, która obejmuje zwrot 30% kosztów zakupu i montażu fotowoltaiki.

Szacuje się, że mała instalacja fotowoltaiczna od Tesli o mocy 3,8 kW wytwarza średnio 9-12 kWh dziennie. Średnia cena zakupu tego typu systemu bez uwzględnienia ulg to koszt około 9,5 tys. dolarów.