Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

AGH opracowuje innowacyjną technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych

recykling paneli

AGH opracowuje innowacyjną technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych

Technologia fotowoltaiczna, jak i każda inna nie jest wieczna. Dlatego Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i spółka technologiczno-badawcza 2loop Tech pracują nad nowatorską metodą recyklingu paneli PV. Instytucje przeprowadzą badania i działania wdrożeniowe. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Boom na panele

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Szacuje się, że w samej Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tysięcy ton paneli. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych wyniesie wtedy prawie 8 tysięcy MW.

Ekologicznie i tanio 

Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20 – 30 lat, już w najbliższych latach w samej Polsce do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Obecnie z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100% ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Dzięki opracowanym technologiom odzyskamy praktycznie wszystko, co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – mówi prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie. 

W zgodzie z gospodarką obiegu zamkniętego

Efektem współpracy ma być opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbędą się w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Razem z AGH opracowujemy nowatorską technologię pozwalającą firmom efektywnie ekonomicznie recyklingować panele fotowoltaiczne, tak aby zminimalizować koszty procesu i nie musieć ich przerzucać na użytkownika indywidualnego. Dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE i są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji PV mówi Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech.

Partnerzy przewidują zakończenie badań przemysłowych do października 2022 roku. Wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 roku. 

Czas na recykling

Rynek fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej dynamicznie się rozwija. W ciągu dziesięciu lat moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajach UE wzrosła o około 100 GW i na koniec 2019 roku wynosiła już 130 GW. W 2019 roku, według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), całkowita moc zainstalowana w PV w EU wzrosła o 13%, a przyrost nowych mocy w 2019 był o 87% wyższy niż w 2018 roku.

– Już teraz światowa gospodarka musi podjąć wyzwanie. Za 5 czy 10 lat będzie za późnomówi  prof. Marek Cała.Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne i firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologiidodaje.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.