Na AGH uruchomiono Laboratorium Elewacyjnych Turbin Wiatrowych

Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najbardziej obleganych polskich uczelni. Chętnych do studiowania na kierunkach funkcjonujących na tym krakowskim uniwersytecie nie brakuje przede wszystkim z uwagi na wysoki poziom kształcenia oraz dużo interesujących projektów, w które mogą włączać się tamtejsi studenci. 20 listopada br. w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej otworzono Laboratorium Elewacyjnych Turbin Wiatrowych, stanowiące kolejny projekt, który niewątpliwie będzie służyć młodym badaczom w zdobywaniu cennej wiedzy.

Uczelnia poinformowała w oficjalnym komunikacie, że turbiny zostały zamontowane na wysokości siódmego oraz ósmego piętra. Urządzenia te generują energię, która może być wykorzystana podczas awarii standardowego źródła energii. Wiatraki posiadają poziomą i pionową oś obrotu; zostały wyposażone w dużą ilość aparatury pomiarowej, pozwalającej monitorować rozmaite parametry powietrza, jak hałas i drgania, oraz wiele innych czynników ważnych z perspektywy instalacji wiatrowej. W laboratorium możliwe jest monitorowanie ilości wyprodukowanej energii, prędkości i kierunku wiatru, a także szeregu innych czynników, które wpływają na działanie turbin wiatrowych.

AGH wychodzi naprzeciw globalnym trendom w sektorze odnawialnych źródeł energii rozwijając badania nad miejskimi turbinami wiatrowymi. Naszą instalacją chcemy zainteresować osoby oraz instytucje wdrażające programy rozwoju odnawialnych źródeł energiiPonadto budynki takie mogą być po prostu ciekawe architektonicznie – powiedział profesor Mariusz Filipowicz z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego AGH, będący jednocześnie opiekunem nowopowstałej pracowni.

Fotowoltaika od Columbus Energy

fot. AGH