Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykański sąd odrzuca pozew przeciwko firmom naftowym

Amerykański sąd odrzuca pozew przeciwko firmom naftowym

Agencja Reuters donosi, że sąd federalny w Kalifornii odrzucił pozwy przeciwko pięciu koncernom naftowym. Przedstawiciele miast San Francisco oraz Oakland pozwały firmy naftowe o niszczenie naturalnego środowiska w ramach wydobywania paliw kopalnych oraz innych aktywności.

B1
Reklama

Dwa miasta pozwały w zeszłym roku firmy Chevron, Exxon Mobil, ConocoPhillips, Royal Dutch Shell oraz BP. Ich przedstawiciele ubiegali się przed sądem przede wszystkim o założenie funduszy na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń w celu pomocy w walce z powodziami i innymi kataklizmami. Skarżące miasta uważają, że firmy naftowe pogłębiają tylko zmiany klimatu.

Sąd amerykański odrzucił pozew. Sędzia William Alsup w ramach uzasadnienia stwierdził, że zagrożenia przedstawione przez skarżących są prawdziwe i dotyczą całego świata, z czym zgadzają się obie strony postępowania. Podkreślono jednak, że problem ten zasługuje na rozwiązanie na szerszą skalę, dlatego powinien być rozważony przez organy wyższej instancji w skali krajowej, ponieważ dotyczy on publicznej uciążliwości. Stwierdzono, że problem wymaga decyzji z zakresu polityki zagranicznej i krajowej, co nie wchodzi w zakres kompetencji sądu federalnego. Miasta więc muszą się zwrócić do ogólnokrajowych organów w USA.

Reklama

To nie pierwszy pozew lokalnych społeczności w USA skierowany przeciwko działaniom koncernów energetycznych. Skargi dotyczą najczęściej skutków wydobywania paliw kopalnych oraz produkcji paliw konwencjonalnych. Miasta mają problem z uszkodzonymi liniami brzegowymi, drogami czy nieruchomościami wymagających remediacji, czyli usuwania zanieczyszczeń powstałych w wyniku wycieku paliw czy awarii cystern.

Chevron, który reprezentował amerykański biznes petrochemiczny, określił decyzję jako „ważną i dobrze uzasadnioną”. Podkreślił, że chociaż orzeczenie nie jest wiążące dla innych sądów federalnych, to jednak inni sędziowie powinni podążać za przykładem sędziego Alsupa. Rzeczniczka Shell powiedziała, że firma uważa, że zmiana klimatu jest złożonym problemem i wymaga solidnej polityki rządu.

Richard Wiles, dyrektor wykonawczy Centre for Climate Integrity, grupy popierającej procesy sądowe, nazwał decyzję rozczarowującą, ale dodał: „Ta walka dopiero się zaczyna i spodziewamy się ją wygrać”.

Źródło: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.