Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykańskie centrum szkoleniowe w Warszawie coraz bliżej. Będzie uczyć pracowników elektrowni jądrowych

Amerykańskie centrum szkoleniowe w Warszawie coraz bliżej. Będzie uczyć pracowników elektrowni jądrowych

Rozwój energii atomowej w Polsce coraz bliżej! W środę 13 września minister Anna Moskwa poinformowała, że przedstawiciele władz USA mają zamiar otworzyć w naszym kraju centrum szkoleniowe, które pozwoli kształcić kadry dla polskich projektów jądrowych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

To efekt współpracy polsko-amerykańskiej. Centrum zacznie działać jeszcze w tym roku

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazał wczoraj Polskiej Agencji Prasowej, że końca dobiegają rozmowy między stroną polską i amerykańską w sprawie utworzenia centrum szkoleniowego dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Clean Energy Training Center, bo tak ma nazywać się placówka, znajdować będzie się w Warszawie i według zapowiedzi przedstawicielki rządu rozpocznie swoją działalność jeszcze w tym roku.

Ze strony amerykańskiej cały projekt nadzoruje Departament Energii, w Polsce koordynatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Centrum będzie wspierać ofertę studiów podyplomowych związanych z energetyka jądrową, przeprowadzi szkolenia dla firm funkcjonujących na rynku i zapewni edukację dla osób prywatnych związaną z zagadnieniami inżynieryjnymi i zarządzaniem projektami. W prowadzenie Clean Energy Training Center ma być zaangażowana między innymi Politechnika Warszawska.

“Dzięki centrum tworzone będą kompetencje, jakich będziemy potrzebować przede wszystkim przy dużym atomie, ale nie tylko” – powiedziała minister Moskwa.

Krok ku atomowi

Powstanie Clean Energy Training Center to konsekwencje coraz bardziej dynamicznego przygotowania Polski do otwarcia reaktorów jądrowych. Budowa pierwszego z nich ma ruszyć już w 2026 roku, a atomowa energia popłynie do polskich domów w 2033. Trwają również prace nad wdrożeniem na polskim rynku mniejszych reaktorów jądrowych w technologii SMR. To właśnie firmy z USA mają dostarczyć te rozwiązania do naszego kraju.

Co istotne, centrum szkoleniowe ma kształcić kadry nie tylko z Polski, ale też całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. To istotne, ponieważ zaplecze szkoleniowe w postaci centrum pozwoli amerykańskim inwestorom łatwiej negocjować kontrakty w tej części kontynentu. Edukacji przyszłych pracowników segmentu energetyki jądrowej podejmują się również polskie uczelnie. Powiązane z zagadnieniem kierunki mają zamiar uruchomić między innymi Politechnika Wrocławska czy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

– Czytaj także: Niemcy wyłączyli ostatnie elektrownie jądrowe. Następnego dnia ratowali się atomem z Francji

Źródło: green-news.pl, pap.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.