Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zadeklarował utworzenie w naszym kraju regionalnego centrum szkoleniowego amerykańskiego Departamentu Energii. To kolejna inwestycja wzmacniająca energetyczny sojusz Polski z największym światowym mocarstwem.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Amerykańskie centrum szkoleniowe

Mark Brzezinski zadeklarował utworzenie centrum szkoleniowego 22 listopada podczas międzynarodowego szczytu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit w Krakowie. 

Zebrani w Centrum Kongresowym ICE usłyszeli, że Stany Zjednoczone Ameryki planują zaangażowanie w edukację specjalistów z zakresu OZE i atomu w Polsce.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych proponuje i tworzy plan, dzięki któremu będziemy mogli szkolić młodych ludzi w Polsce. (…) To jest jeszcze sfera planów, ale po części są one już realizowane powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Zapowiedzi są konsekwencją wyboru amerykańskiej firmy Westinghouse na dostawcę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Na stronie ambasady USA w Polsce czytamy, że projekt oznacza „100 lat strategicznej współpracy” Warszawy i Waszyngtonu obejmującej fazę budowy, okres eksploatacji elektrowni oraz jej przyszły demontaż. Budowie elektrowni atomowej towarzyszyć będzie szereg inwestycji i projektów, takich jak m.in. centrum szkoleniowe amerykańskiego Departamentu Energii.

100 lat strategicznej współpracy

Inwestycja ma wnieść do Europy doświadczenie i wiedzę światowej klasy narodowych laboratoriów USA. Pomoże wspierać projekt jądrowy oraz wdrażanie innych zaawansowanych amerykańskich technologii energii nuklearnej. Centrum szkolić będzie osoby, które znajdą zatrudnienie w sektorze czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej. W planach są studia oraz kursy stacjonarne i online.

Nie chodzi tylko o inżynierię jądrową. Będziemy kształcić szereg innych specjalistów, m.in. specjalistów informatyków i innych specjalistów w zakresie energetykipowiedział Brzezinski.

Utworzenie centrum szkoleniowego Departamentu Energii wiąże się z podjęciem współpracy z uczelniami wyższymi. To szansa na stworzenie nowych programów studiów, które pomogą wyszkolić nowe pokolenie specjalistów. Ośrodek zapewni szkolenia dla pracowników elektrowni i ułatwi zintegrowanie energii jądrowej z innymi czystymi technologiami, takimi jak odnawialne źródła energii.

Zdaniem Brzezinskiego współpraca w ramach energetyki jądrowej “jeszcze bardziej zbliży nas do siebie”. Jednocześnie zaznaczył, że ma nadzieję na rozszerzenie współpracy w sektorze energetycznym.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać Polskę, która w przyszłości stanie się regionalnym centrum, jeśli chodzi o energetykę jarową do zastosowań cywilnych. Polska wybrała Westinghouse jako realizatora pierwszych trzech reaktorów jądrowych. Mamy nadzieję, że w przyszłych miesiącach to właśnie Westinghouse zostanie wybrane jako realizator wszystkich sześciu planowanych w Polsce reaktorów jądrowychstwierdził ambasador USA w Polsce.

Brzezinski dodał, że Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z Polską także w ramach technologii małych reaktorów jądrowych (SMR).

Dotychczasowe ustalenia nt. współpracy atomowej Warszawy z Waszyngtonem mówią o budowie przez amerykanów pierwszej elektrowni do 2033 roku. Blok powstanie w technologii AP1000, a dostawcą technologii będzie firma Westinghouse.

Amerykanie zbudują polską elektrownię atomową

Westinghouse Electric Company – światowy lider technologii atomowych – złożył ofertę, która zakłada budowę reaktorów typu AP1000 o mocy 3,415 GW. Jak twierdzi producent, dwupętlowe reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej unikalnych i zaawansowanych opcji na rynku energii jądrowej. 

Do produkcji energii atomowej za pomocą tej technologii nie są wykorzystywane żadne aktywne maszyny. System, który zarządza pracą nowoczesnego reaktora, jest całkowicie pasywny i wykorzystuje siłę grawitacji, naturalną cyrkulację i sprężony gaz.

Reaktory AP1000 staną na Pomorzu. Według planów pierwsze bloki polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW mają zostać uruchomione w 2033 roku, a następne wdrażane do pracy w odstępie 2-3 lat. Projekt zakłada budowę sześciu bloków o łącznej mocy 9 GW.

Czy to dobra decyzja dla polskiej gospodarki? Jakie są korzyści takiego scenariusza? A wreszcie – skąd Polska weźmie paliwo jądrowe i ile będzie kosztowało? Na wszystkie wątpliwości związane z projektem rozwoju atomu w Polsce odpowiedział dr. inż. Andrzej Strupczewski, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych i wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energetyki Nuklearnej.  

źródło: Open Eyes Summit 2022, pl.usembassy.gov, zdj.główne: Canva/ Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.