Amerykańskie duo producentów systemów przechowywania prądu podnosi poprzeczkę

Współpracujące ze sobą spółki SGD&E oraz AES Energy Storage opracowały i zbudowały nową instalację w Escondido w Kalifornii. System przez nich uruchomiony ma moc 30 MW i dedykowany jest do współpracy ze znajdującymi się w tym rejonie źródłami wykorzystującymi OZE.

Takie inwestycje w Kalifornii nie powinny dziwić w świetle ambitnych celów, jakie stawia sobie ten stan . Instalacja ta oparta jest o system złożony z ogniw litowo jonowych i łącznej pojemności 120 MWh. Dzięki temu jest to największa tego rodzaju instalacja na świecie.

System złożony jest z 24 kontenerów, w których znajduje się łącznie niemal 20 tysięcy modułów, a w każdym z nich 20 dedykowanych akumulatorów.

„System działać m jak gąbka, energia wsiąkać w niego będzie w momentach, gdy jest jej pod dostatkiem – słońce świeci a wiatr mocno wieje; gdy produkcja energii spadnie, to zgromadzona w ogniwach energia elektryczna zostanie uwolniona do sieci, aby sprostać zapotrzebowaniu” komentował przedstawiciel obu firm.

Podobny system o niższej, wynoszącej 7,5 MW, mocy stowarzyszone firmy zainstalowały także niedawno w El Cajon.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.