Antarktyda: Podczas fali upałów na jednej z wysp stopiło się aż 20% śniegu

Na zdjęciach wykonanych przez NASA widać, że po dziewięciodniowej fali upałów, która przeszła przez Antarktydę w lutym, na Wyspie Orła stopiło się aż 10 cm śniegu. Ubytek stanowi 20% całej pokrywy śnieżnej na tej wsypie.

O niespotykanie wysokich temperaturach panujących na Antarktydzie informowaliśmy już wcześniej. Rekord padł jednak na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego. Temperatura osiągnęła tam poziom aż 20,75 stopni Celsjusza.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W wyniku tak dużych anomalii pogodowych trwających ponad tydzień, odnotowano duży ubytek pokrywy lodowej. Największy, bo aż 10 cm, miał miejsce na Wyspie Orła, która położona jest w północno-wschodniej części Antarktydy. Na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez NASA sprzed 9 dniowej fali upałów i tuż po niej widać, jak drastyczne są to zmiany.

NASA

Geolog Nichols College podkreśla, że do tej pory tak szybkie topnienie pokrywy śnieżniej zauważalne było na Grenlandii czy na Alasce, ale nie w Antarktydzie. Według szacunków Światowej Organizacji Meteorologicznej, gdyby doszło do stopnienia całej pokrywy śnieżnej Antarktydy, poziom wód w oceanach podniósłby się nawet o 60 metrów.

Źródło: rp.pl