Rekordowa temperatura na Antarktydzie – 18° Celsjusza

W czwartek 6 lutego stacja meteorologiczna położona na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego odnotowała rekordowo wysoką temperaturę, dokładnie 18,3 °C. Ostatni rekord ciepła zanotowany w tamtym regionie przed 5 laty był aż o 0,8 stopnia niższy niż tegoroczny. 

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) Półwysep Antarktyczny, najbardziej wysunięta na północ część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na świecie. Zaledwie w ciągu 50 lat temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Stale rosnące ocieplenie klimatu powoduje znaczące topnienie masywów lodowych.

Utrata pokrywy lodowej na Antarktydzie wzrosła sześciokrotnie od 1979 do 2017 roku. Topnienie lodowców oznacza dla nas ogromny problem, mając na uwadze podniesienie globalnego poziomu mórzpowiedziała Clare Nullis, rzeczniczka prasowa WMO.

Argentyńska Służba Meteorologiczna (SMN), której baza znajduje się w mieście Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Arktycznego, w ostatnich dniach odnotowała rekordowo wysoką temperaturę 18°C.

Naukowców niepokoi również fakt, że ostatni rekord ciepła zanotowano tam zaledwie 5 lat temu – 24 marca 2015 roku, a termometry pokazały wtedy 17,5 °C. To niestety nie jedyny wzrost, jaki odnotowano tego dnia – w argentyńskiej stacji Marambio usytuowanej również na Półwyspie Antarktycznym, temperatura wyniosła 14,1°C.