Arabia Saudyjska z największą farmą wiatrową na Bliskim Wschodzie

Koncern energetyczny EDF i arabski fundusz Masdar wybudują w Arabii Saudyjskiej największą farmę wiatrową na Bliskim Wschodzie. Inwestycja będzie produkować najtańszą w historii energetyki wiatrowej energię elektryczną.

Farma wiatrowa Dumat Al Jandal o łącznej mocy 415 MW uruchomiona zostanie na początku 2022 r. W projekcie będą wykorzystane turbiny o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 150 metrów. Dostarczy je duński producent Vestas, który uzyskał 20-letni kontrakt serwisowy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dwukrotnie niższy koszt wytworzonej energii elektrycznej

Pierwsza farma wiatrowa w Arabii Saudyjskiej powstanie w wyniku przeprowadzonej w 2017 r. aukcji, w której EDF i Masdar zagwarantowały sprzedaż pozyskanej energii po cenie 21,3 dolarów/MWh. Konsorcjum francusko-arabskie poinformowało, że koszt wytworzonej energii zmniejszył się do 19,9 dolarów/MWh. Jest to dwukrotnie niższa cena od tej, która jest osiągana w aukcjach dla lądowej energetyki wiatrowej w Europie.

Energia będzie sprzedawana według podpisanej na 20 lat umowy PPA, a jej odbiorcą zostanie saudyjski koncern energetyczny Saudi Power Procurement Company (SPPC).

Arabia Saudyjska planuje zwiększyć swój potencjał wiatrowy do 7 GW w ciągu pięciu lat, a następnie do 16 GW do roku 2030.