Architekci eksperymentują z terakotą, by walczyć ze zmianami klimatycznymi na świecie

Terracotta, Team UB/Alfred, shingles, terracotta shingles, bioclimatic, passive cooling

Terakota jest materiałem używanym w budownictwie od tysięcy lat. Nasi starożytni przodkowie wiedzieli, co robią, ponieważ okazuje się ona jednym ze skutecznych narzędzi do walki ze zmianami klimatycznymi.

Ceramicy, inżynierowie i architekci spotkali się pod koniec 2017 roku na warsztatach ceramicznych, poświęconych ekologicznym materiałom budowlanym wykonywanym z terakoty.

Terracotta, Team Walter P. Moore, HyloForm, bioclimatic facade, terracotta panels, panels

Terakota jest wytrzymała, oddychająca i w naturalny sposób transferuje wodę i ciepło. Produkty wykonane z tego materiału są w stanie wytrzymywać setki lat, a podczas wytwarzania można nadać im niemalże dowolny kształt. Tego zdania byli także uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez uniwersytet w Buffalo.

Warsztaty zorganizowane zostały w celu pracy nad nowatorskimi materiałami elewacyjnymi, wykonanymi z terakoty. Podczas nich kładziono ogromny nacisk na wrażliwość klimatyczną i oszczędność energetyczną. „Budynki zużywają obecnie dwie-trzecie generowanej na świecie energii i odpowiadają za około połowę emisji gazów cieplarnianych. Pomimo tego materiały, wykorzystywane na ich elewację, nie zmieniły się niemalże od lat 50. XX wieku. Skóra budynku musi adaptować się do zmian i minimalizować wpływ na środowisko naturalne. Bioklimatyczne podejście do designu zmienia obecnie paradygmat, przestawiając się między innymi z ulotności na trwałość materiałów”, mówi jeden z organizatorów warsztatów, Omar Khan z uniwersytetu w Buffalo.

Terracotta, Team AECOM, counter-current heat exchanger, heat, radiator, energy

Podczas warsztatów cztery zespoły wspólnie pracowały nad opracowaniem nowych ceramicznych pokryć elewacji domów, wykorzystując do tego najnowsze cyfrowe systemy projektowania.

Pierwszy zespół zaprojektował terakotowe gonty, które umożliwiają pasywne chłodzenie budynku. Natomiast drugi specjalny wymiennik ciepła, który pozwala ogrzewać budynek bez doprowadzania zewnętrznej energii.

Terracotta, Team Morphosis, ribboned panels, ribboned terracotta panels, natural ventilation, rain screen, evaporative cooling

Trzeci z zespołów zajmował się zagadnieniem izolacyjnych paneli – także z terakoty. Zostały one wstępnie naprężone podczas wypału, co miało polepszyć ich własności izolacyjne, pojemność cieplną, a jednocześnie umożliwić zachowanie kształtu sprzyjającego wentylacji.

Ostatni z zespołów projektował żebrowaną elewację z terakoty, która ułatwiać miała naturalną wentylację budynku, jak i jego chłodzenie poprzez parowanie.

„Spodziewamy się, że niebawem rezultaty warsztatów przetworzone zostaną w realne, opatentowane wzory, które wdrożone zostaną w rzeczywistych budynkach”, mówili przedstawiciele organizatora warsztatów.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Prosumenci na Podkarpaciu zyskują więcej dotacji

Następny artykuł

Orlen wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,