Armenia zainwestuje w elektrownię geotermalną

Odnawialne Źródła Energii od pewnego czasu nie są już tylko alternatywą dla energii uzyskiwanej z węgla ale pełnoprawnym konkurentem, który z dnia na dzień stara się wyprzeć źródła konwencjonalne. Czynników, które powodują taki stan rzeczy jest sporo, przede wszystkim w czasach trudnych finansowo. Energia płynąca ze słońca, z głębi ziemi, wody czy wiatru jest energią dostępną dla każdego chętnego, więc z jej pomocą stosunkowo łatwo obrać drogę prowadzącą do niezależności. Nic więc dziwnego, że coraz więcej państw interesuje się OZE, które są szansą na lepszy byt dla całego społeczeństwa.

Jednym z państw, które w ostatnim czasie zauważyły spory potencjał płynący z ekologicznych źródeł energii jest Armenia. To niewielkie państwo położone jest w dosyć niekorzystnym położeniu, patrząc z perspektywy polityczno-administracyjnej. Otoczone ono jest z jednej strony przez Turcję, z drugiej strony przez wrogo nastawiony Azerbejdżan. Wszystko to powoduje, że kraj ten podejmuje kroki, które są potwierdzeniem dążeń do samodzielności w wielu aspektach. W ostatnim czasie władze Armenii ogłosiły plan zbudowania elektrowni geotermalnej zlokalizowanej w południowej części kraju, w okolicy miasta Sisan. Jest to inwestycja na dużą skalę, która wedle początkowych założeń ma pochłonąć aż 100 milionów dolarów. Hayk Harutyunyan — wiceminister infrastruktury energetycznej i zasobów naturalnych stwierdził, że projekt ten jest dużą szansą dla całej Armenii. Na chwilę obecną poszukiwane jest najlepsze miejsce w okolicach miasta Sisan pod wspomnianą wcześniej inwestycję. Prognozy są bardzo optymistyczne, bowiem wieś Karkar zlokalizowana w południowej części kraju spełnia niemal wszystkie założone wymogi.

Wiceminister poinformował również, że zaraz po zakończeniu odwiertów wstępnych rozpocznie się kolejny etap polegający na rozpisaniu przetargu, który wyłoni firmę, która wybuduje elektrownię geotermalną. Wiercenie odbywające się we wsi Karkar jest sfinansowane częściowo przez Bank Światowy w kwocie 8,55 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę informacje, jakie udało się uzyskać podczas odwiertów, wybudowana elektrownia geotermalna ma być w stanie pracować aż 7000 tysięcy godzin rocznie, produkując przy tym od 30 do 50 MW energii. Taki czas pracy to obecnie najwyższa wartość spośród wszystkich metod uzyskiwania energii odnawialnej.

Należy bacznie przyglądać się działaniom rządu Armenii na polu energetyki odnawialnej. Powstający właśnie projekt elektrowni geotermalnej w Karkar to idealny sposób na wykorzystanie tego, co daje nam ziemia. Należy mieć nadzieję, że również w Polsce zostaną podjęte działania mające na celu znalezienie odpowiednich miejsc pod tego typu inwestycje.