Australia kroczy fotowoltaiczną ścieżką

Jeszcze kilkanaście lat temu Australia należała do grona państw mocno związanych z konwencjonalnymi źródłami energii, a w szczególności z paliwami kopalnymi. Na własnym przykładzie tamtejsze władze przekonały się jednak, że nie dają one stabilizacji energetycznej, co najlepiej można było zaobserwować na południowych terenach kraju, gdzie często zdarzały się niedobory prądu. Dzisiaj Australia jest jednym z liderów wśród państw wykorzystujących OZE, przede wszystkim poprzez inwestycje w fotowoltaikę.

Według danych organu ds. czystej energii tylko w 2017 roku na terenie Australii zamontowano 3,5 miliona paneli PV. Oznacza to, że każdego dnia montowanych było ponad 9,5 tysiąca instalacji słonecznych. Nowo zainstalowane panele dodały 1057MW mocy, co jest 41% wzrostem względem 2016 roku. Ta statystyka tylko potwierdza, że Australijczycy polubili energię ze słońca.

Zainteresowanie panelami PV wśród gospodarstw domowych nie jest jednak niczym dziwnym, biorąc pod uwagę oszczędności, do których się przyczyniają. W ciągu ostatnich 10 lat ceny energii elektrycznej w Australii wzrosły o 63%. Australijczycy szukali więc innowacyjnych sposobów na obniżenie rachunków – jednym z nich jest fotowoltaika.

„Widzimy szeroki przekrój Australijczyków – gospodarstw domowych, ośrodków społecznych, szkół i małych przedsiębiorstw – korzystających z zachęt w ramach programu rozwoju energii odnawialnej”, powiedział Mark Williamson, prezes organu ds. czystej energii.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Energa doradzać będzie przy budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Następny artykuł

Łódzka oczyszczalnia ścieków będzie samowystarczalna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,