Australia pokochała energię słoneczną

Styczeń 2018 roku był w Australii najlepszym miesiącem w historii pod względem ilości zainstalowanych dachowych instalacji fotowoltaicznych. Odnotowano 69-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Rządy stanu Queensland i Nowej Południowej Walii wydały zezwolenia na budowę rekordowej ilości farm słonecznych. W Queensland aktualnie powstaje 18 dużych projektów, natomiast w Nowej Południowej Walii wyrażono zgodę na kolejnych 10.

Dyrektor Smart Energy Council John Grimes powiedział „The Guardian”, że nowe farmy słoneczne mogą zainaugurować działalność jeszcze w tym roku i dodał, że: „Domowe instalacje solarne mogą zwiększyć poziom ogólnych mocy o 1,3 GW, natomiast duże projekty solarne zwiększą wskaźniki od 2,5 GW do 3,5 GW.”

Ponieważ obecna moc paneli słonecznych w Australii wynosi 7 GW, wszystkie projekty wymienione wyżej mogą przyczynić się do podwojenia aktualnych wskaźników.

Instalacje słoneczne znajdujące się na dachach domów jednorodzinnych są największym źródłem energii w Queensland. Prawie jedna trzecia domów posiada prąd ze słońca.

Minister Anthony Roberts powiedział, że powstające farmy solarne przyczynią się do obniżenia emisji dwutlenku węgla, co jest porównywalne do usunięcia z australijskich dróg 800 tys. pojazdów spalinowych.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.