Autobusy Mercedesa z ogniwami PV będą jeździć po Warszawie

Polskie miasta czynią intensywne starania, aby komunikacja miejska była nie tylko jak najlepszej jakości, ale także cechowała się innowacyjnością. Działania, jakie w tym celu podejmują Kraków, Wrocław czy Warszawa należy chwalić, bowiem są one dokonywane także z myślą o tych mieszkańcach, którzy wciąż nie są do końca przekonani, czy zostawienie samochodu w garażu jest dobrym pomysłem.

Kolejną innowacyjną inwestycją stolicy jest zakup 80 autobusów wyposażonych w panele fotowoltaiczne na dachach; pojazdy te zostaną dostarczone jeszcze do końca bieżącego roku. Będą to autobusy marki Mercedes-Benz, model Conecto, które zostały wybrane pomimo korzystniejszej cenowo oferty złożonej przez przedsiębiorstwo MAN. Powyższa decyzja wynikła z faktu, że Mercedes wyposaży swoje pojazdy w panele fotowoltaiczne oraz system odzyskiwania energii podczas hamowania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Spośród autobusów, które zostaną dostarczone, 35 będzie 12-metrowymi autokarami, a pozostałe 45 stanowić będą pojazdy przegubowe. Silniki jednych i drugich będą spełniać normy Euro 6, by emitować jak najmniej zanieczyszczeń. Koszt obu kontraktów opiewa na 138,6 milionów złotych, a same autobusy mają trafić do Warszawy przed końcem 2018 roku.