Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Automat do kawy, który zabiera kubek z powrotem

Automat do kawy, który zabiera kubek z powrotem

Czy w przypadku automatów do kawy można mówić o systemach ekologicznych? W pewnym stopniu tak. Przykładem jest urządzenie proponowane przez Cup Solutions, które przyjmuje z powrotem kubki po napojach. W rezultacie można ich używać nawet kilkaset razy, dzięki czemu ogranicza się produkcję nowych. Taki system działa w Wiedniu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Szacuje się, że w samym Wiedniu w ciągu roku w koszu ląduje 84 milionów kubków po kawie. To tylko kropla w morzu odpadów generowanych przez człowieka. Dlatego automat do kawy od Cup Solutions zasługuje na uwagę. Co w nim wyjątkowego? Można do niego oddać “zużyty” kubek i odzyskać kaucję.

Jak działa system zwrotu?

Po wypiciu kawy kubek można zwrócić do automatu należącego do Cup Solutions lub któregoś z partnerów firmy. Kubki są później zabierane do mycia i ponownie wykorzystywane. Klient otrzymuje zwrot kaucji w wysokości 1 euro. Po stolicy Austrii „krąży” około 250 tys. wymiennych kubków. System wielokrotnego wykorzystania kubków na kawę ogranicza zużycie plastiku, a korzystanie z technologii jest opłacalne dla Klienta.

Jeszcze dziesięć lat temu nikt nie myślał o kubkach wielokrotnego użytku, na przykład na dużych imprezach. Dziś powoli staje się to standardem – stwierdził Marco Wimmer, jeden z szefów projektu w wywiadzie dla gastronews.wien.

Obecnie Cup Solutions współpracuje z 90 partnerami, należą do nich m.in. duże sieci sprzedające kawę i inne napoje. Automaty i firmy współpracujące można zlokalizować za pomocą aplikacji myCoffeeCup.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.