Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Awokado. Dobre w smaku, ale złe dla środowiska! Czy wiesz dlaczego?

Awokado. Dobre w smaku, ale złe dla środowiska! Czy wiesz dlaczego?

Awokado świetnie smakuje na śniadaniowej grzance, można zrobić z niego pastę lub dodać do sałatki. Jest pyszne i zawiera mnóstwo wartości odżywczych, jednak jego uprawa jest szkodliwa dla środowiska. Co na to wpływa?

Reklama

Awokado złe dla środowiska

W latach 2001-2010 produkcja awokado w górzystych regionach Meksyku potroiła się.

Uprawa owocu wymaga dwa razy więcej wody niż las, w związku z czym wciąż wycina się gęstą dżunglę, aby zrobić miejsce dla awokado. Popularność owocu sprawia, że ubywa pięknych lasów, za to jedna po drugiej powstają monokultury, czyli uprawy wyłącznie jednego gatunku rośliny. A te zużywają mnóstwo wody.

Uprawa awokado zużywa mnóstwo wody

Być może największym problemem związanym z uprawą awokado jest ilość zużywanej wody. Światowe Forum Ekonomiczne informuje, że każdego dnia do uprawy awokado zużywa się około 9,5 miliarda litrów wody, czyli około 3800 basenów olimpijskich.

Biorąc pod uwagę, że awokado jest często uprawiane na obszarach podatnych na suszę, taka sytuacja może prowadzić nawet do pozbawienia całych społeczności zasobów wodnych.

Cierpi także sama gleba.

Awokado a degradacja gleb

Wycinka lasów to nie wszystko. Uprawy monokulturowe, takie jak awokado, wyciągają wszystkie składniki odżywcze z gleby, powoli ją degradując. To sprawia, że ​​gleba z czasem staje się mniej żyzna, aż w końcu przestaje być zdatna do dalszego wykorzystania. 

Proces ten może także sprawić, że uprawy będą bardziej podatne na szkodniki i choroby, co z kolei oznacza konieczność używania większej ilości pestycydów i nawozów. Te chemikalia mogą zanieczyszczać glebę i wpływać na inne formy lokalnych roślin i dzikiej przyrody. Mogą także zatruwać wodę.

GavB317 wz8Eh0Y8NrsSbGjtuu5zJ65nOI4aFYhn4xxL zS BDAKqSyE8X M7FhnHQCgJT6bMozjzitanprFcEFl7jPnDQ6f odQvpVUkQHLAkEQotRWV4XuE8aXHXkczfokZO8H=s0
Uprawa awokado prowadzi do wycinki lasów i ma negatywny wpływ na glebę

Do samej erozji gleby prowadzi także wylesianie. Gleba pozbawiona lasów nie może przyjąć wody z opadów, co skutkuje częstszymi powodziami i lawinami błotnymi. To jednak jeszcze nie koniec listy negatywnych skutków uprawy awokado.

Także samo pakowanie i wysyłka awokado powoduje, że wpływ upraw na środowisko jest niezwykle wysoki. Transport owocu zostawia ogromne ilości śladu węglowego.

Aby hodowle awokado były bardziej zrównoważone, musi po prostu być ich mniej. Niestety, owoc dalej bije rekordy popularności i zachodni konsumenci znacząco nie ograniczą konsumpcji awokado w krótkim czasie.

Źródło: getsurrey.co.uk,independent.co.uk, greenmatters.com, weforum.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.