Bank Światowy nie będzie finansował projektów naftowych i gazowych od 2018 roku

Bank Światowych jest jedną z największych instytucji finansowych na świecie. Na konferencji One Planet Summit, która odbyła się w 12 grudnia bieżącego roku, poinformował, że od 2019 nie będzie uczestniczył w finansowaniu projektów gazowych i naftowych. Ta decyzja jest częścią starań, mających za zadanie pomóc krajom rozwijającym się w spełnieniu założeń Pakietu Klimatycznego z Paryża.

Dyrektor banku, Jim Yong Kim wraz z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i sekretarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antoniem Guterresem uczestniczyli w One Planet Summit. Konferencja miała za zadanie zebrać w jednym miejscu światowych przywódców pragnących wspólnie starać się o powstrzymanie zmian klimatycznych.

Korzystając z tej okazji, Bank Światowy ogłosił swoje plany dotyczące wspierania starań związanych z powstrzymaniem zmian klimatycznych. Jednym z nich jest właśnie wstrzymanie finansowania projektów naftowych od roku 2019. Jak mówił dyrektor banku: „W szczególnych przypadkach możemy robić od tego odstępstwo, na przykład dla najbiedniejszych krajów, gdzie wykorzystanie paliw kopalnych daje ogromne benefity społeczeństwu, na przykład gwarantuje dostęp do energii elektrycznej dla najbiedniejszych”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

World Bank, One Planet Summit, Jim Yong Kim, summit, speech, Emmanuel Macron

Dyrektor banku nawoływał także do zaprzestania dofinansowywania projektów wykorzystujących paliwa kopalne oraz do podwyższenia cen węgla. Mówił on również o konieczności zwiększania standardów wydajności energetycznej i wprowadzania systemów aukcyjnych mających zmniejszyć koszty energii z OZE.

„Każdego dnia zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem ekonomicznym, społecznym i egzystencjalnym. To zagrożenie dla wszystkich ludzi we wszystkich krajach. Konieczne są inwestycje na poziomie trylionów, a nie miliardów, aby udało się zrealizować postanowienia sprzed dwóch lat. Dlatego właśnie spotykamy się tutaj” – mówił Kim.

Jak poinformował Kim, Bank Światowy jest obecnie na dobrej drodze do realizacji swojego celu, tzn. przeznaczył 28% pożyczanych środków na projekty związane z klimatem do roku 2020. Dyrektor zauważa również, że bank będzie w stanie spełnić swoje założenia i doprowadzić energię elektryczną z OZE do 150 milionów domów w krajach rozwijających się.