Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Barometr Nowej Mobilności 2020/21 – raport

EV

Barometr Nowej Mobilności 2020/21 – raport

10 listopada podczas konferencji online Maciej Mazur, Dyrektor Generalny PSPA, przedstawił wyniki raportu “Barometr Nowej Mobilności”. Badanie jest przeprowadzane corocznie od 2017 roku w celu zidentyfikowania oczekiwań, wyzwań i przeszkód, z jakimi na co dzień spotykają się użytkownicy pojazdów elektrycznych. Podczas webinaru poznaliśmy także wpływ pandemii na podejście społeczeństwa do podróży samochodami. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z pełnym raportem można zapoznać się na portalu orpa.pl.

Podejście społeczeństwa do EV zmienia się na lepsze

W badaniu wzięło udział ponad 1200 respondentów, z czego ponad połowę stanowiły osoby w wieku 25-34 lat, zamieszkujące ośrodki miejskie. Jak podkreślił Maciej Mazur, zarówno podejście społeczeństwa do samochodów elektrycznych, jak i stan wiedzy o niskoemisyjnych środkach transportu zmieniły się na lepsze w porównaniu z wynikami poprzednich edycji.

Autorzy badań podkreślają, że w społeczeństwie rośnie świadomość zmian klimatycznych, a zarazem chęć troski o naturę. 56,4% Polaków stwierdziło, że gdy tylko ma taką możliwość, wybiera rozwiązania przyjazne środowisku. Z kolei 32% ankietowanych uznało, że pojazdy elektryczne mają neutralny wpływ na środowisko. Ponadto ponad 70% z nich uważa, że w przyszłości samochody z napędem elektrycznym zastąpią konwencjonalne auta spalinowe. 

Badanie wykazało również, że największą barierą dla elektromobilności w Polsce nie jest, jak mogło się wydawać, niedostateczna dostępność infrastruktury, lecz cena elektryków. Według ankietowanych średnia cena pojazdów elektrycznych powinna być niższa o 26%, aby została zaakceptowana. Przy zakupie samochodu elektrycznego aż 88,5% osób weźmie pod uwagę cenę, a 33% nie zdecyduje się na zakup, jeżeli będzie ona za wysoka. 

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą infografiką, która przedstawia pozostałe statystyki dotyczące polskiej elektromobilności. 

1r7j lveFOV tJokULNUuDiJT 1RnpN8lLeY sEIPrtZqTOclQjbI6abD6RGIDLNnGbJZ9txDcYgSYpNRtI2Ij2fGmAjXEmjKYVvr81Uut6tZY6 PgLBjTirVh0dKEb49L TRZnO

Pandemia zmusiła nas do refleksji

Podczas konferencji dr Justyna Orłowska z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatycznych zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych tuż po pierwszej fali pandemii koronawirusa. 

Okazało się, że podczas pandemii 60,2% Polaków znacznie rzadziej wybierało samochód jako środek transportu. Natomiast 60% z nich zadeklarowało, że również po pandemii podejmie działania ograniczające korzystanie z samochodu. Takie obietnice częściej składały kobiety, osoby starsze oraz mieszkańcy wsi i średnich miast.

Badanie wykazało, że pandemia spowodowała spadek zaufania do transportu publicznego. Tramwaje i autobusy miejskie były postrzegane jako potencjalne miejsca zakażenia. Dodatkowo wprowadzenie obostrzeń ograniczających ilość miejsc w transporcie publicznym wywołało obawę o pewność przejazdu. 

Dr Justyna Orłowska podkreśliła, że rezultaty badań stawiają nowe wyzwania związane z zachęceniem większej liczby osób do korzystania z komunikacji publicznej. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.