Fotowoltaika i akumulatory podstawą trzech tysięcy nowych domów w Arizonie

Arizona jest stanem, który należy do najbardziej nasłonecznionych w USA. W ciągu w roku aż 277 dni jest tam bezchmurnych. Firma Mandalay Homes postanowiła wykorzystać ten słoneczny potencjał w trzech tysiącach nowych domów, mających niebawem powstać w Prescott.

Wszystkie budynki zostaną wyposażone w dachowe instalacje fotowoltaiczne, których cena zostanie wliczona w cenę sprzedaży domów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Mandalay Homes wspólnie z firmą Sonnen, produkującą akumulatory, opracowała rozwiązanie, które umożliwia właścicielom domów przechowywanie w akumulatorach nadwyżki energii słonecznej. Nadmiar zgromadzonej mocy mogliby oni odsprzedawać osobom nieposiadającym systemu magazynowania energii. Według agencji Reuters trzy tysiące baterii oferujących osiem megawatogodzin energii elektrycznej będzie tworzyć wirtualną elektrownię, która może zasilić w ciągu dnia około pięć tysięcy domów.

Blake Richetta, wiceprzewodniczący Sonnen, powiedział, że nawet jeśli nikt nie odkupi nadmiaru mocy, właściciele domów zaoszczędzą pieniądze, ponieważ w ogóle nie będą musieli nabywać energii z sieci.

Obecnie trwają rozmowy z lokalnymi firmami energetycznymi w celu wypracowania porozumienia. Na jego mocy przedsiębiorstwa będą odkupywały nadmiar mocy od tych właścicieli domów, którzy nie sprzedadzą prądu na własną rękę.

Pytany o komentarz rzecznik jednej z firm odmówił odpowiedzi, ograniczając się tylko do enigmatycznego stwierdzenia, że baterie „mogą przynieść korzyści zarówno naszym klientom, jak i sieci”. Dalsze rozmowy wciąż trwają.

W Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie około tysiąca instalacji firmy Sonnen. Niemieckie przedsiębiorstwo ma nadzieję, że do 2020 roku liczba ta wzrośnie do co najmniej 20 000 sztuk.