Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Belgia odchodzi od atomu

Belgia odchodzi od atomu

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy energia jądrowa może być uważana za czyste, zielone źródło energii. Zdaniem wielu postawienie tezy w taki sposób jest słuszne, ponieważ produkcja energii z atomu nie powoduje emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Z drugiej zaś strony ekolodzy ostrzegają, że składowane głęboko pod ziemią radioaktywne odpady są ogromnym zagrożeniem, które może się uaktywnić w najmniej oczekiwanym momencie. Zauważają to również europejskie państwa i inwestują przede wszystkim w rozwiązania współgrające ze środowiskiem naturalnym.

Kolejnym państwem, które chce uwolnić się od energii jądrowej jest Belgia. To ryzykowne posunięcie, biorąc pod uwagę przewidywania analityków, którzy mówią o wzrastającym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w następnych latach. Belgijski rząd uspokaja, ponieważ planuje inwestycje w odnawialne źródła energii – przede wszystkim w energię wiatrową.

Reklama

Belgia zamierza podwoić moc z farm wiatrowych do 2020 roku. Obecnie wynosi ona 871MW. Według założeń w 2020 roku będzie to już 2,2GW, a osiem lat później 4GW. By uwolnić się od energii jądrowej, konieczne będzie zamknięcie ośrodków w Doel oraz Tihange, które zapewniają moc 6 MW energii elektrycznej.

Nie wszystkie państwa europejskiej wspólnoty mają ten sam punkt widzenia co Belgia. Polska w ostatnich miesiącach podjęła rozmowy z inwestorami na temat pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej. Biorąc pod uwagę, jak bardzo przeciąga się jej budowa, nie jest wykluczone, że także nasz rząd w pewnym momencie zdecyduje się na zmianę strategii energetycznej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.