Belgia odchodzi od atomu

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy energia jądrowa może być uważana za czyste, zielone źródło energii. Zdaniem wielu postawienie tezy w taki sposób jest słuszne, ponieważ produkcja energii z atomu nie powoduje emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Z drugiej zaś strony ekolodzy ostrzegają, że składowane głęboko pod ziemią radioaktywne odpady są ogromnym zagrożeniem, które może się uaktywnić w najmniej oczekiwanym momencie. Zauważają to również europejskie państwa i inwestują przede wszystkim w rozwiązania współgrające ze środowiskiem naturalnym.

Kolejnym państwem, które chce uwolnić się od energii jądrowej jest Belgia. To ryzykowne posunięcie, biorąc pod uwagę przewidywania analityków, którzy mówią o wzrastającym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w następnych latach. Belgijski rząd uspokaja, ponieważ planuje inwestycje w odnawialne źródła energii – przede wszystkim w energię wiatrową.

Belgia zamierza podwoić moc z farm wiatrowych do 2020 roku. Obecnie wynosi ona 871MW. Według założeń w 2020 roku będzie to już 2,2GW, a osiem lat później 4GW. By uwolnić się od energii jądrowej, konieczne będzie zamknięcie ośrodków w Doel oraz Tihange, które zapewniają moc 6 MW energii elektrycznej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie wszystkie państwa europejskiej wspólnoty mają ten sam punkt widzenia co Belgia. Polska w ostatnich miesiącach podjęła rozmowy z inwestorami na temat pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej. Biorąc pod uwagę, jak bardzo przeciąga się jej budowa, nie jest wykluczone, że także nasz rząd w pewnym momencie zdecyduje się na zmianę strategii energetycznej.