1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Beton z muszli – ekologiczny, bezpieczny i wytrzymały

Beton z muszli

Beton z muszli – ekologiczny, bezpieczny i wytrzymały

NewTab-22 to seulska pracownia, która z naturalnych, lecz często ignorowanych materiałów tworzy niesamowite produkty. W tym roku firma zaproponowała ekologiczne i jakże pomysłowe rozwiązanie – beton z muszli. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dlaczego muszle?

Każdego roku ok. 7 milionów ton muszli małż, ostryg, omułków i ślimaków pochodzących z przemysłu gastronomicznego trafia na wysypiska śmieci lub do oceanów. Nie są one biodegradowalne i z tego powodu zanieczyszczają środowisko wodne i lądowe. Część odpadów jest wykorzystywana jako nawóz w przemyśle rolniczym, jednak to wciąż niewiele w porównaniu do skali zanieczyszczeń. Z tego powodu Jihee Moon oraz Hyein Choi, tworzące NewTab-22, zaczęły szukać możliwości wykorzystania produktów ubocznych gastronomii w kreatywny sposób.

Sea Stone

Nowy projekt NewTab-22 nosi nazwę Sea Stone. Dzięki pracy zespołu, muszle są gromadzone, suszone na słońcu, a następnie mielone za pomocą specjalnego młynka. Powstała niejednolita masa trafia do form, gdzie dodawane są specjalne utwardzacze. Po zastygnięciu powstają płytki, w których można dostrzec pozostałości niezmielonych muszli. Nadaje to materiałowi oryginalny, niepowtarzalny wygląd. 

Estetyczne rozwiązanie problemu

Muszle są bogate w wapń, z którego tworzy się cement, czyli główny składnik tradycyjnego betonu. Dzięki temu powstały materiał jest nie tylko ekologiczny, ale także wytrzymały. Twórcy mają nadzieję, że ich wynalazek stanie się chętnie wybieraną opcją w budownictwie, tym samym zmniejszając szkody spowodowane przez odpady gastronomii morskiej.

„Odrzucone muszle, które są nieoczyszczone, popękane lub zgniłe i od dłuższego czasu piętrzą się w pobliżu plaży, powodują w dłuższej perspektywie zanieczyszczenie otaczającego terenu i generowanie nieprzyjemnego zapachu. Sea Stone proponuje wykorzystanie wyrzuconych muszli morskich do stworzenia materiału zrównoważonego pod względem ekologicznym i ekonomicznym, a jednocześnie nie przyczyniania się do powstania światowego problemu śmieci.” mówi Jihee Moon. 

Źródło: whitemad.pl

Zdjęcie: newtab-22.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.