Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bezprzewodowe słuchawki zasilane energią ze światła

Bezprzewodowe słuchawki zasilane energią ze światła

Adidas we współpracy z marką głośników Zound Industries zaprojektował bezprzewodowe słuchawki RPT-02 SOL. Wyróżnia je sposób ładowania. Wyposażone zostały w panele słoneczne, dzięki czemu ładują się energią ze światła.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Słuchawki ładowanie światłem

Ogniwa słoneczne wyprodukowane przez szwedzką firmę Exeger, zostały umieszczone na pałąku. To ogniwa wykonane w technologii Powerfoyl, które wyróżnia to, że przekształcają w energię elektryczną zarówno światło słoneczne, jak i światło wewnętrzne. Ładują się nawet w czasie pochmurnych dni. Technologia Powerfoyle została już wcześniej wykorzystana m.in. Urbanista Phoenix czy JBL Reflect Eternal.

W pełnym naładowaniu mogą odtwarzać muzykę nawet do 80 godzin. Wszystko oczywiście zależy od ilości światła, na które wystawiamy urządzenie. 

Specjalny wskaźnik pokazuje użytkownikom, skąd dochodzi najsilniejsze światło, dzięki któremu słuchawki naładują się szybciej. Aplikacja pozwala również śledzić stan naładowania i baterii w czasie rzeczywistym.

Co jeszcze wyróżnia RPT-02 SOL?

Słuchawki nie są wodoodporne, ale posiadają certyfikat IPX4, który potwierdza ochronę przed lekkim zachlapaniem. 

Zostały wykonane w 51% z plastiku, z czego 87% to PC-ABS i nylonu z recyklingu. Pozostałe materiały to elementy elektroniczne, takie jak płytka drukowana, bateria, przełączniki i diody LED, a także metalowe części wewnątrz pałąka, okablowanie i pianka wewnątrz poduszek nausznych.

Zbudowane częściowo z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i zasilane światłem, adidas RPT-02 SOL to samoładujące się słuchawki sportowe zaprojektowane tak, aby sprostać codziennym wyzwaniom aktywnego stylu życia czytamy na stronie producenta.

Producent mówi, że to rozwiązanie stworzone z myślą o aktywnych ludziach, sportowcach i wszystkich, którzy są często w ruchu.

 Słuchawki są do kupienia na stronie Adidasa za 230$.

Niecodzienne zastosowanie fotowoltaiki 

Fotowoltaika na ubraniach to technologia, nad którą naukowcy z Finlandii pracują już od lat. We wcześniejszych badaniach ogniwa słoneczne m.in. wplatano w nitki tekstyliów. Teraz badacze poszli o krok dalej. Możliwość prania ogniw słonecznych nie była wcześniej badana w takim zakresie, w jakim zrobili to Finowie. 

Aby umożliwić pranie w pralce, naukowcy zalaminowali ogniwo słoneczne wodoszczelną folią poliuretanową. Tekstylia zawierające takie ogniwo słoneczne były następnie prane dziesiątki razy w 40℃. Po każdym praniu mierzono wydajność ogniw słonecznych. 

Przeczytaj więcej na temat tego rozwiązania:

źródło: adidasheadphones.com, dezeen.com

fot. Canva, adidasheadphones.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.