Biedronka przekaże 1,5 mln zł na ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce

Biedronka przekaże 1,5 mln zł na ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce

Sieć handlowa zapowiedziała, że przeznaczy co najmniej 1,5 mln zł na ochronę żubra, rysia, wilka, morświna, sóweczki oraz jeża wschodniego i zachodniego. To dochód ze sprzedaży książki o zagrożonych gatunkach „Chrońmy zagrożone gatunki”.

Wsparcie inicjatyw organizacji przyrodniczych 

Publikacja dostępna w sklepach sieci została przygotowana wspólnie z organizacjami, które działają na rzecz ochrony dzikich zwierząt. Towarzyszy popularnej zwłaszcza wśród najmłodszych akcji “Gang Swojaków”.

Książka ta opisuje gatunki zwierząt, które są zagrożone w naszym kraju, więc ma przede wszystkim walor edukacyjny. Dzięki temu, że była ona wspierana poprzez organizacje zajmujące się tą tematyką, będzie bardzo wysoko ceniona przez rodziców i dzieci mówi w rozmowie newseria.pl Marcin Ładak, członek zarządu Jeronimo Martins Polska.

Biedronka cały utarg z jej sprzedaży przeznaczy właśnie na wsparcie inicjatyw organizacji. Sieć zadeklarowała, że będzie to co najmniej 1,5 mln zł, ale w zależności od zaangażowania klientów może być jeszcze wyższa.

Wspólne działanie

Kwota przekazana przez Biedronkę pozwoli zrealizować wiele różnych działań, na które nie mogą sobie pozwolić organizacje przyrodnicze. Sieć podjęła współpracę z czterema organizacjami, które od lat zajmują się ochroną zagrożonych gatunków. Liderem tego projektu zostanie PTOP „Salamandra”, które odpowiada za część działań. Pierwsze programy pomocowe ruszą jeszcze w tym roku i będą kontynuowane w 2022 roku.

Za tę kwotę możemy już bardzo wiele zrobić – mówi dr Andrzej Kepel, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Ekoedukacja najmłodszych

Przedstawiciele sieci swoją akcją chcą się włączyć w edukację dzieci. Pomagają im w tym pluszowe maskotki – odpowiedniki zagrożonych gatunków dzikich zwierząt. Zabawki można zdobyć po uzbieraniu określonej liczby naklejek otrzymywanych po zakupach w Biedronce.

– Mówimy tutaj o gatunkach szczególnie zagrożonych na terenie naszego kraju, wśród których w ostatnim okresie nastąpił wyraźny spadek populacji, z bardzo różnych względów. To m.in. żubry, rysie, wilki oraz jeże – wymienia członek zarządu Jeronimo Martins Polska i dodaje  – Niektóre z tych populacji udaje się odbudowywać, niektóre zostają na bardzo niskim stopniu rozwoju, dlatego nasza inicjatywa wsparcia finansowego dla tych organizacji powinna przynieść wymierne rezultaty, nie tylko w tej sferze edukacyjnej, ale również w sferze odbudowy tych gatunków.

źródło: biznes.newseria.pl, media.biedronka.pl; fot. główne: Sóweczka, Damian Ostrowski PTOP Salamandra